cesnaky jesenOkrasné cesnaky (Allium) patria k atraktívnym súčastiam zmiešaných kvetinových záhonov. Uplatnenie si však niektoré druhy nájdu aj v skalkách, vresoviskách, štrkových záhonoch, ďalšie druhy sú pekné v spoločenstve s ružami.


V ponuke záhradníctiev sú v tomto období ich cibule. Je lepšie poponáhľať sa pretože sa často predajú ako prvé. V predaji je množstvo zaujímavých druhov aj kultivarov, vybrať si je skutočne z čoho. Ak sa z okrasných cesnakov chcete tešiť na nasledujúcu jar, mali by sme cibule vysadiť už na jeseň, ideálne v septembri, najneskôr v októbri.

 

Vyberte im slnečné a teplé miesto, pokojne aj suchšie a veterné. Substrát by mal byť priepustný, s vyšším obsahom vápnika, nič sa nestane ak bude obsahovať drobný štrk. Nevhodná ja ťažšia, ílovitá pôda a miesta trvale vlhké. Pridanie zásobného hnojva pri výsadbe potrebné nie je, okrasné cesnaky uprednostňujú na živiny chudobnejšiu pôdu.

 

Nezabúdajte ani na správnu hĺbku výsadby. Ideálne je zakryť cibule takou výškou substrátu ako sú vysoké. Cibule cesnakov vysádzajte jednotlivo, ak ide o druhy s väčšími kvetmi, alebo do menších či väčších skupiniek, ak ide o jedince s kvetmi menšími. Väčšie cibule vysádzajte asi 30cm od seba, menšie asi 15 -25 cm od seba. Cibule cesnakov nemusíte každoročne vyberať z pôdy. Miesto výsadby si označte, aby ste na jar cibule omylom nepokopali. Nezabúdajte ani na zálievku, najmä ak je suchšia a teplejšia jeseň.dk

Pin It