zeleznikTáto krátkoveká trvalka pochádza z Argentíny a u nás sa začala viac pestovať len pred pár rokmi. Upúta vyšším vzrastom, typickými štvorhrannými stonkami a množstvom fialových rúrkovitých kvetov. Listy na rastline skôr zanikajú.


Oceniteľné na tejto vzdušne pôsobiacej rastline je dlhé obdobie kvitnutia, často až do prvých mrazov. Ak potom nadzemnú časť odstrihnete a rastliny zakryjete listami či čečinou, je šanca že prežijú bez ujmy do ďalšej sezóny. Rastlina sa však veľmi dobre šíri aj samovýsevom a tak ak si ju raz do záhrady vysadíte, zrejme sa v nej objaví každoročne. Preto ak je toto váš cieľ neponáhľate sa príliš s odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

 


Železníky pritom nikdy neprekážajú, ich kvety sa elegantne vznášajú nad kvetinovými záhonmi a mimoriadne pôsobivé je ich vysadenie v blízkosti okrasných tráv, letničiek aj trvaliek. Ak chcete, aby kvetov bolo viac rastliny pravidelne zaštipujte aby sa rozkonárovali.

 


Železníky potrebujú slnečné miesto, porastú však aj v polotieni - hoci menej kvitnú ale nie v tieni. Vyhovuje im priepustná a na kompost bohatá pôda, primerane vlhká. Zavlažovať ich treba ku koreňom, nie na listy pretože ich potom môže napadnúť múčnatka. Krátkodobo znesú aj sucho, ale musia byť dobre zakorenené. Netreba ich prihnojovať, bohato kvitnú aj bez prísunu živín. Keďže ide o dostatočne pevné rastliny nie je potrebné dávať k nimi oporu. Kvety železníka je možné rezať do vázy a dokonca aj sušiť.dk

Pin It