floxy2017K najkrajším v lete kvitnúcim a vyšším trvalkám patrí flox metlinatý (Phlox paniculata). Súkvetia floxov ozdobia zmiešaný kvetinový záhon na celé leto. K prednostiam tejto trvalky patrí aj typicky sladká vôňa, ktorá je najvýraznejšia vo večerných hodinách.


Najčastejšie sa pri tejto trvalke stretnete so súkvetiami v ružovej, bielej alebo fialovej farbe. Zaujímavé sú však aj kultivary s dvojfarebný kvetmi alebo tie, ktorých listy majú jemne bordový nádych, prípadne sú panašované.

 


Ak sa budete chcieť tešiť z veľkých farebných súkvetí, musíte túto trvalku v záhrade správne umiestniť. Hodí sa najmä do vidieckeho prostredia, alebo napríklad bielo kvitnúce kultivary sú ako stvorené pre moderné mestské záhrady.

 

Prosperovať bude flox na slnečných miestach s výživnou, mierne kyslou a mierne vlhkou pôdou. Suchšie pôdy sú najmenej vhodné, rovnako ako aj trvalo vlhké. Rastlina znesie aj polotieň, tu však bude menej kvitnúť. Floxy by mali mať okolo seba dostatok miesta, v záhone im vyhraďte miesto v pozadí alebo v strednej časti. Vždy sa vyplatí vysádzať ich do skupiny, pričom od seba by mali byť jednotlivé rastliny vysadené vo vzdialenosti 40-50 cm.

 


Pri starostlivosti o floxy je najdôležitejšia výdatná zálievka a to počas celého leta. Nezabudnite na to hlavne počas suchších a horúcejších dní. Rastliny zalievajte ráno alebo večer a priamo ku koreňom. Nezalievajte ich na listy, alebo dbajte na to, aby listy po zálievke rýchlo obschli. Je to prevencia proti hubových ochoreniam, ktorými je táto trvalka ohrozovaná. Silno napadnuté rastliny vždy zlikvidujte, pri slabšom rozsahu poškodenia zvoľte chemické ošetrenie. Počas leta je tiež vhodné floxy prihnojovať. Vhodné je hnojivo určené pre trvalky.

 


Flox si môžete vysadiť s koreňovým balom počas leta, do zimy sa ešte stihne zakoreniť. Vhodnou dobou na výsadbu je aj jar. Leto vzhľadom na vyššiu spotrebu vlahy ideálne nie je.

 


Floxy sa jednoducho rozmnožujú delením starších trsov skoro na jar, alebo na jeseň. Nové rastliny môžete celkom jednoducho získať aj z koreňových odrezkov. Ak ich však už raz budete mať v záhrade, často sa v ideálnych podmienkach rozširujú aj samovýsevom. dk

Pin It