avokadoPlody avokáda už v súčasnosti nie je problém zohnať. Tento exotický plod si našiel množstvo priaznivcov. Z kôstky vo vnútri plodu si môžeme vypestovať vlastnú rastlinu, ktorá je celkom pohľadná.


Kôstku treba z plodu najskôr vylúpnuť. Nie je to zložité, použiť pomôžete lyžičku. Kôstku dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou. Potom treba do nej opatrne zapichnúť tri kratšie špajle. Nezapichnite ich však príliš hlboko, stačí len asi 4-5mm. Dbajte na to, aby boli v jednej rovine.

 


Takto upravenú kôstku potom položte na okraj pohára, ktorý ste naplnili vodou. Špajle podržia semeno avokáda nad vodou. Dajte pozor, aby sa kôstka nedotýkala hladiny vody. Nádobu postavte na svetlé a teplejšie miesto. Vďaka vyššej vzdušnej vlhkosti začne zdravá kôstka za určitý čas klíčiť.

 

Ak vyrastú prvé korienky a zároveň aj hlavný zelený výhonok, opatrne môžete vybrať špajle a rastlinu presadiť do črepníka so substrátom pre izbové rastliny. Následne ju môžete pestovať ako iné rastliny.

 


Rastlinu avokáda umiestnite na svetlo a do tepla, nie však na miesto, kde dopadajú slnečné lúče. Obľubuje aj vyššiu vlhkosť vzduchu, preto listy priebežne postrekujte vlažnou vodou. Počas leta môžete mať rastlinu avokáda umiestnenú vonku, na terase či balkóne. Najlepšie však v polotieni. Počas zimy bude potrebovať avokádo väčší priestor. Malé a stiesnené byty nie sú preň najideálnejšie. Na plody si však počkáte, a ani to nemusí byť zaručené. Izbové podmienky na tvorbu plodov ideálne až tak nie sú.dk

Pin It