cyklameny zahardneCyklámeny patria k obľúbeným izbovým rastlinám. Existujú však minimálne tri druhy, ktoré môžete pestovať aj v záhradách, či už na záhonoch, alebo v črepníkoch. Kúpiť si môžete kvitnúce rastliny, alebo rôzne veľké hľuzy.


Kvety záhradných cyklámenov sú v porovnaní s tými izbovými oveľa menšie. Obvykle je ich ale viac a tak pohľad na plochu posiatu množstvom drobných cyklámenových kvetov je skutočne nádherný. To však oceníte len vtedy, ak rastline venujete dostatok miesta a nevysadíte len jednu hľuzu. Prednosťou niektorých záhradných cyklámenov je tiež to, že ich kvety pekne voňajú.

 

V tomto období stále ešte kvitne cyklámen neapolský (Cyclamen hederifolium). Jeho pestovanie je väčšinou úspešné, patrí k najodolnejším druhom. Bežne dostanete kúpiť hľuzy tohto druhu, sú ploché, tmavohnedé, s korienkami na spodnej strane. Kvety sú typicky ružové, alebo biele s karmínovou škvrnou. Objavujú sa už koncom leta a kvitnú až do novembra. Čím je rastlina staršia, tým viac kvetov každoročne vytvorí. Pekné sú aj striebristé listy tohto cyklámena, tie sa však objavia až po odkvitnutí. Vyznačujú sa nápadnou mramorovou kresbou, môžu byť mierne drsné, niekomu pripomínajú listy brečtanu. Zvláštnosťou je, že na rastline nájdete listy rôznych tvarov aj veľkostí. Na vhodných stanovištiach tento druh vytvára súvislý pokryv pôdy, zelený aj počas zimného obdobia.

 

Druhým vhodným druhom pre záhrady je cyklámen alpský (Cyclamen coum). Má menšie, najčastejšie tmavo alebo bledo ružové, niekedy aj biele kvety. Listy má jemné, okrúhle, často v tvare obličiek a opäť s charakteristickou kresbou. Na rube sú sfarbené do bordova. Rozkvitá veľmi skoro na jar, neraz ešte vtedy, keď je súvislá snehová pokrývka. Kvitne od februára až do apríla.

 

Cyklámeny žiadajú teplé a chránené miesto, ideálny je pre ne polotieň, prípadne aj tieň. Veľmi pekne sa rozvinú na väčších plochách, v skalkách, prírodnom aj modernom type záhrad, pod korunami vyšších stromov a pred listnatými krami, napríklad hamamelom či lieskou. Najlepšie rastú na miestach kde sa prirodzene tvorí listovka. Dobré je preto do porastu cyklámenov počas jesene lístie nahŕňať.

 

Dôležité je pri výsadbe vyhnúť sa zamokreným miestam, hľuzy tu rýchlo zahnívajú. Cyklámenom sa veľmi dobre darí na miestach s vyššou vzdušnou vlhkosťou, ideálna je blízkosť jazierka či potoka. Nevhodné sú suché a horúce miesta.

 

Cyklámen vynikne samostatne alebo aj v spojení s inými rastlinami. Zaujímavú kombináciu vytvoria na jeseň kvitnúce cyklámeny s bradníkom, skalníkom, alebo vresmi. Druhy kvitnúce na jar zapôsobia v blízkosti čemeríc, snežienok a tavolínov.

 

Či už ide o cyklámeny kvitnúce na jar, alebo jeseň, vždy je lepšie vysádzať hľuzy na jar. Jesenná výsadba je najmenej vhodná. Do zimy sa tak stihnú hľuzy dobre zakoreniť. Vysaďte ich tak hlboko, aby nad nimi bola vrstva pôdy vysoká asi 5cm. Ideálne je sústrediť niekoľko hľúz na vyhradený priestor, teda nie len jednu ako je to bežné. Po čase sa vytvorí nádherný porast, viac menej zaujímavý aj mimo obdobia kvitnutia. Hľuzy sa rokmi zväčšujú, môžu dosiahnuť až priemer taniera.Z pôdy ich netreba každoročne vyberať. Dôležité bude nechať ich stabilne na jednom mieste, rastlina zle reaguje na časté presádzanie. Cyklámeny patria k dlhovekým a nenáročným záhradným rastlinám.dk

Pin It