kanyKany vnášajú do záhrad exotickú náladu. Sú to nádherné a nenáročné, majestátne pôsobiace rastliny. Udržať v atraktívnom a kvitnúcom stave si ich môžete až do neskorej jesene.


Nevyhnutné je rastliny výdatne zavlažovať, najlepšie priamo ku koreňom a v ranných hodinách. Platí to hlavne vtedy, ak je teplejšia a slnečná jeseň, menej prší a je suchšie.

 

Kany už netreba prihnojovať, to bolo treba do konca leta. Odstraňovať treba odkvitnuté kvety, vďaka čomu sa kany nebudú vysiľovať tvorbou semien. Suché súkvetia odstrihnite vždy nad posledným listom. Zároveň je to najlepšia cesta ako podporiť ďalšie a teda dlhšie kvitnutie rastlín. Ak si však chcete vyskúšať kany rozmnožiť pomocou semien, môžete ich nechať pár na rastline dozrieť.

 

Kany v našich končinách nemôže zostať vonku celoročne, uhynuli by. Po prvých mrazoch, kedy namrzne nadzemná časť (sčernie), treba opatrne, najlepšie pomocou vidiel povyberať z pôdy jednotlivé hľuzy. Netreba to zbytočne dlho odkladať, silnejšie mrazy by mohli poškodiť už aj hľuzy.

 

Odumreté nadzemné časti odrežte a hľuzy opatrne oklepte od zeminy. Môžete ich tiež nechať osušiť pár hodín na slnečnom mieste, prácu si načasujte na poludnie. Následne ich uskladnite do drevených debničiek, alebo plastových črepníkov, kde ich zasypete suchou rašelinou, pilinami, alebo pieskom. Hľuzy v nádobách napokon umiestnite do suchej a chladnej miestnosti s teplotou okolo 10°C. Občas materiál, ktorým sú hľuzy zasypané pokropte počas zimy vodou. Nič iné netreba občas len vyvetrať. Hľuzy kán takto bezproblémovo prezimujú a budú pripravené na ďalšiu výsadbu v budúcom roku. dk

Pin It