vavrinovecVavrínovec sa často vysádza na okraje pozemkov, tu vytvorí zakrátko efektný živý plot. Jeho prednosťou je to, že patrí k vždyzeleným drevinám a teda krášli aj počas zimy. Špecifické je však jeho tvarovanie.


Napriek tomu, že oveľa lepšie táto drevina pôsobí vo forme voľne rastúcich živých plotov, pekné sú aj tvarované živé ploty z vavrínovca. Len je potrebné dať pozor na spôsob tvarovania. Ideálne obdobie tvarovania je počas júna. Príliš dlhé výhonky treba skracovať opatrne, ideálne ručne pomocou záhradníckych nožníc, nie krovinorezom. Po jeho použití totiž zostáva množstvo nepekných, krátkych listov. Na narušených kožovitých listoch sa navyše vytvoria nepekné suché konce. Celkový vzhľad dreviny tak výrazne utrpí a trvá dlho, kým sa opäť vavrínovec dostane do formy. Oveľa prínosnejšie bude strihať a vystrihávať celé výhonky precízne tak, aby sa docielil želaný tvar a zároveň nevznikali napríklad nevzhľadné miesta. Teda v žiadnom prípade sa nesmú zkracovať a redukovať kožovité listy.

 

Záhradnícke nožnice

 

Po reze je treba drevinu výdatne zaliať a prihnojiť, ideálne hnojivom na dreviny alebo ihličnany. Okolo rastlín treba priebežne mulčovať drvenou kôrou. Dôležité je si tiež uvedomiť, že tvarované vavrínovce nekvitnú, teda rezom sa pripravíte o biele súkvetia.

 

Podobne treba postupovať aj u ostatných vždyzelených drevín (pierisy), s výnimkou tých drobnolistých (hlohyňa). Popisovaný spôsob tvarovania je síce pracnejší, avšak bude zárukou atraktívnejšieho vzhľadu dreviny. Optimálny čas na založenie živého plota z vavrínovca je koncom augusta a začiatkom septembra.

 

dk

Pin It