rez budleaEšte stále je posledná príležitosť napraviť zameškané. Každoročne však treba na rez krov kvitnúcich v lete myslieť už počas marca. Pravidelný, každoročný hlboký rez podporí bohaté kvitnutie a vitalitu krov. Ak sa rez zanedbáva, kry sú prehustené, nevzhľadné a málo kvitnú.

Rezať treba hlavne budleu, nátržník, bradavec, tavoľník, ľubovník, perovskiu a ružu vráskavolistú. Najlepšie je si na to vybrať slnečný deň, ideálne pred daždivejším obdobím. Nie je dobré rezať počas mrazivejších a suchých a veľmi teplých dní. Neodporúča sa rez zbytočne odkladať pretože sa tým výrazne oddiali aj letné kvitnutie.

 

Ide o jednoduchý úkon, ktorý zvládne aj začiatočník. Uvedomiť si treba, že ide o kry kvitnúce na jednoročných výhonkoch. Ich tvorbu podporí len skorý a dôkladne uskutočnený jarný rez. Odstrániť preto treba precízne všetky minuloročné výhonky tesne nad púčikom alebo rozkonárením, vždy obvykle len pár centimetrov nad zemou. Hlbokého rezu sa netreba báť najmä u mladých a životaschopných drevín, u tých starších treba postupovať opatrne a nerezať až do veľmi starého dreva. Ide o bradavec a budleu. U týchto drevín môže zostať ponechaná báza vyššia, teda nemalo by sa rezať tesne nad pôdou. U týchto oboch krov je dokonca lepšie rez vykonať v období keď pučia. Pekne totiž vidno vyrastajúce puky a je tak možné vybrať a ponechať tie najsilnejšie. U budlei by na každom výhonku mali zostať aspoň dva páry silných pukov, podobne aj u bradavca. Kry pomerne rýchlo vyženú nové, mladé výhonky.

 

Na prácu treba použiť čisté záhradnícke nožnice, v prípade budlei je lepšie použiť ostrú pílku. Po reze sa vyplatí kry výdatne zavlažiť a prihnojiť či už preosiatym kompostom, alebo kvalitným viaczložkovým hnojivom.

 

dk

Pin It