Prípravy na blížiacu sa záhradnú sezónu začínajú už počas zimy. Od februára sa môžete pustiť do výsevov prvých letničiek. K zaujímavým, no málo pestovaným druhom patrí kobea.

 

kobea 2 2023


Bežne ju v záhradách nevidno, pritom má atraktívne väčšie kvety a prekvapí aj bujným olistením, hoci ide len o rastlinu na jednu sezónu. Tam, kde má ideálne podmienky vytvára za pár týždňov po výseve súvislú zelenú stenu ošperkovanú nevšednými kvetmi. Pestovať túto rastlinu môžete v menších aj väčších záhradách, v predzáhradkách alebo na dvoroch, dariť sa jej bude aj na balkóne alebo terase, no vysadiť si ju na takýchto miestach budete musieť do priestrannejších kvetináčov. K svojmu rastu potrebuje pevnú oporu, plot alebo treláž.


Kobea šplhavá (Cobea scandens) pochádza z Mexika a v našich podmienkach dorastá do výšky 4 m. Kvitne od júla do prvých mrazov, exoticky pôsobiacimi fialovými kalichovitými kvetmi. Ulahodí jej slnečný balkón, v polotieni síce rastie takisto, no kvitne málo. Predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelný prísun vlahy a prihnojovanie hnojivom na kvitnúce letničky. Počas sezóny ocení hnojivú zálievku aspoň raz týždenne.


Kobeu si ľahko vypestujete zo semien, tie však vysejte veľmi skoro, najlepšie vo februári alebo v prvej polovici marca. Dôležité je nepremeškať správny čas, inak vám rastlina začne kvitnúť až na konci leta.


Semená tejto letničky dostanete kúpiť v dobre zásobenej predajni so záhradkárskymi potrebami alebo na internete. Vysejte si ich do menších kvetináčov, z nich potom mladé rastliny presadíte na zvolené miesta. Na predpestovanie použite supresívny výsevný substrát, aby ste zabránili padaniu klíčnych rastlín. Proces klíčenia podporí a urýchli namočenie semien na pár hodín do vlažnej vody.


Do jedného kvetináča vysejte plytšie tri, štyri semená. Substrát s vysiatymi semenami pravidelne zavlažujte, no zabráňte, aby bol dlhšie zmáčaný. Kvetináče majte umiestnené na dostatočne svetlom a teplom mieste. Ak nemáte k dispozícii vykurovaný skleník alebo zimnú záhradu, dobre vám poslúžia aj širšie okenné parapety alebo izbový miniskleník. Ideálna teplota pre klíčenie je 20 °C a prvé výhonky spozorujete za dva až tri týždne. Mladým rastlinám poskytnite čo najskôr aj opory z tenších bambusových paličiek, keďže ide o popínavé rastliny.


Na vonkajšie stanovištia si budete môcť predpestovanú kobeu s koreňovým balom vysadiť neskôr na jar, hneď, keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov. dk

Pin It