K typickému obrazu záhrad týchto dní patria rozkvitnuté slnečnice. Ide o jednoročné rastliny, ktoré treba každoročne vysievať. Vyplatí sa však vyskúšať aj trvalkové slnečnice.

 trvace slnecnice


Vybrať si môžete z niekoľkých možností, osvedčeným druhom je v našich podmienkach napríklad Helianthus decapetalus a kultivar Double Whammy. Má nádherné sýtožlté a poloplné kvety, ktoré rozkvitajú od augusta do jesene. Dorastá do výšky 1m a tvorí bohato olistené trsy. Podobný je kultivar Capenoch Star, ktorý má jednoduché žlté kvety.


Kým jednoročné slnečnice nájdu uplatnenie v úžitkových aj okrasných výsadbách, tie trvalkové sú vhodnejšie pre okrasné záhrady. Vyniknú v tradičných aj moderných zmiešaných trvalkových výsadbách, v kvetinových ostrovčekoch v trávnikoch, pri vidieckych plotoch a v predzáhradkách. Postupne sa rozrastajú a tvoria mohutné trsy, ktoré každoročne prekvapia záplavou pevných kvetov.


Trváce slnečnice obľubujú slnečné a teplejšie miesta s mierne vlhkou, výživnou a priepustnou pôdou. Keď sa dobre zakorenia znesú aj sucho. Dostatok vlahy vyžadujú najmä na jar, keď sa im vyvíjajú listy. Neskôr im stačia bežné zrážky. Prihnojovanie nie je potrebné, avšak môže prispieť k väčšiemu množstvu kvetov.


Starostlivosť o trváce slnečnice je minimálna, pestovanie zvládne aj začiatočník. Občas však treba rozsadiť príliš rozrastené trsy. Vhodná na to je jar. Trváce slnečnice si môžete s neporušeným koreňovým balom vysadiť aj na konci leta. Zoženiete ich v dobre zásobených záhradníctvach, ktoré sa špecializujú na trvalky. dk

Pin It