Prvý júlový víkend môžete využiť aj na zveľadenie okrasnej záhrady a ošetrenie kvetinových výsadieb vo vegetačných nádobách. Na čo by ste určite nemali zabudnúť?

 

leto ruze 2020


Postarajte sa najskôr o ruže. V tomto období potrebujú dostatok vlahy, zalievajte ich priamo ku koreňom, nie na listy ani kvety. Odporúčame si na to vyhradiť ranné hodiny. Okrem toho ružiam odstraňujte odkvitnuté kvety, odstrihnite ich nad prvým párom pravých listov. Ružiam tiež doprajte dávku živín, použite však len hnojivo, ktoré je určené pre túto skupinu rastlín. Mnohé druhy či kultivary ruží sa vám za trochu pozornosti odmenia ďalším kvitnutím.


Priebežne tiež kontrolujte zdravotný stav ružových kríkov a keď objavíte stopy škodcov alebo chorôb, využite najskôr ekologické prípravky. Keď ste s prvými letnými dňami zatúžili po novej a atraktívnej ruži, môžete si ju teraz s neporučeným koreňovým balom vysadiť na slnečné a vzdušné miesto. Uprednostnite stanovište s priepustnou, mierne vlhkou a výživnou pôdou.

 

Do kvetinových záhonov si môžete naďalej  dosádzať nové trvalky, po výsadbe ich však nezabudnite aspoň mesiac pravidelnejšie zavlažovať. Trvalkám, ktoré pestujete už niekoľko rokov, odstráňte v tomto období odkvitnuté kvety, suché alebo žltnúce listy. Prihnojte ich, podľa potreby dobre viac zavlažte a odstraňujte burinu. Niektoré druhy trvaliek po odstránení odkvitnutých kvetov za krátky čas vykvitnú opäť. K takýmto patrí lupína, stračonôžka , kocúrnik alebo šalvia hájna.


Keď ste ešte z pôdy nevybrali cibule narcisov a tulipánov, urobte tak teraz. Po vybraní ich nechajte osušiť na vzdušnom mieste a až do jesennej výsadby ich uskladnite na suchom a tmavom mieste. Na záhonoch sa postarajte aj o georgíny a mečíky, zavlažujte ich a prihnojte hnojivom na cibuľoviny. Vyšším jedincom poskytnite už teraz pevné opory.


Začiatkom leta môžete vysádzať aj v lete kvitnúce kry – ibištek alebo budleju, dokonca hortenzie , okrasné trávy alebo lekná do jazierok. Základom rýchleho ujatia je prísun vlahy, je to dôležité hlavne pre hortenzie.


Nezabudnite ani na výsadby letničiek v kvetináčoch. Zabezpečte im pravidelný prísun vlahy, pričom dajte pozor, aby medzi každou ďalšou zálievkou substrát dobre preschol. Pravidelne, raz týždenne pridajte do zálievkovej vody hnojivo pre kvitnúce letničky. Myslite aj na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov.


Keď si budete chcieť rozšíriť zbierku rastlín, v tomto období si pomocou odrezkov jednoducho rozmnožíte ruže, plamienok alebo aj hortenzie.

Pin It