Hoci popularita týchto nenáročných vždyzelených krov v posledných rokoch utrpela, stále patria k obľúbeným drevinám. Zaujímavé sú hlavne tvarované formy.

 

kruspan 2021


Keď chcete, aby si váš krušpán naďalej zachoval príťažlivú podobu, tvar gule, kocky, špirály alebo zvieracej figúry, musíte ho pravidelne strihať. Vhodné je to uskutočniť aspoň dvakrát ročne, ideálne aj častejšie. Prvýkrát v roku môžete krušpán ostrihať na začiatku sezóny, približne začiatkom marca. Druhýkrát zhruba od polovice až koncom júna, keď tento termín nevyužijete, môžete rezať ešte aj v júli.


Rezať treba vždy zhora nadol, je to dôležité a osvedčené pravidlo. Tvarovanie tohto listnáča uskutočnite počas dní, kedy je zamračené alebo je tesne pred avizovanými zrážkami. Počas slnečných, teplejších a suchších dní krušpány nestrihajte. Drevinu strihajte vždy len po malých kúskoch, nikdy nie naraz celé väčšie plochy. Použiť môžete špeciálne nožnice na krušpány, ostré nožnice na živý plot, prípadne krovinorez.


Dôležitý je aj termín rezu, nie vždy sa dodržiava. Krušpán môžete tvarovať od začiatku júna do augusta, jednotlivé výhonky však musia byť dostatočne vyzreté. Tvarovanie ukončite najneskôr v auguste, počas jesene už tento úkon nerealizujte. Nezabudnite, že čím viac krušpán tvarujete, tým viac ho musíte zavlažovať a prihnojovať. Po reze rastline doprajte výdatnejšiu zálievku a hnojivo, ktoré je určené na krušpány.

Pin It