Mesačné jahody sú ideálnou rastlinou do rodinných záhrad. Nezaberú veľa miesta, ľahko sa pestujú, v lete poskytujú chutné plody a zaujímajú sa o ne aj deti.

 

mesacnejahody


Ide o drobnejšie a husto olistené rastliny, ktoré na jednom mieste vydržia veľa rokov. Sú nenáročné a ich pestovanie zvládne aj začiatočník. Môžete si nimi olemovať hriadky s úžitkovými rastlinami, vysadiť si ich pod kry a stromy, k chodníkom, do vyvýšených záhonov alebo aj do kvetináčov. Vyhovuje im slnečné alebo polotienisté miesto s humóznou a vlhkou pôdou, ktorá nevysychá. Rastliny ocenia aj tlejúce lístie na povrchu pôdy.


Prednosťou týchto jahôd je aj to, že nevytvárajú poplazy a príliš sa nerozrastajú. Vypestovanie mesačných jahôd je navyše veľmi jednoduché a zapojiť do toho môžete aj deti. Tieto jahody si najľahšie vypestujete zo semien, ktoré bežne dostanete kúpiť. Semená vysejte do debničiek na povrch vlhkého výsevného substrátu s jemnou štruktúrou. Jemne ich pritlačte alebo zasypte tenkou vrstvou substrátu. Debničky s vysiatymi semenami umiestnite na teplejšie a svetlé miesto. Nezabudnite na pravidelnú závlahu, substrát nesmie vysychať.

 

detske naradie zahradne

 

Vyrastené rastliny rozsaďte do menších črepníkov, a keď rastliny zmohutnejú a vytvoria si koreňový bal, môžete ich vysadiť do voľnej pôdy (asi 10 – 15 cm od seba) alebo presadiť do kvetináčov. Mesačné jahody nezabudnite pravidelne zavlažovať, občas im doprajte aj hnojivo pre jahody. dk

Pin It