Koncom zimy a začiatkom jari treba myslieť aj na rez popínavých plamienkov (Clematis). Bohato kvitnú len jedince, ktoré sú pravidelne a správne strihané.

 

plamienky


Každoročný rez podporuje plamienky v bohatom kvitnutí, zabezpečuje im vitalitu, odolnosť a atraktívny vzhľad. Plamienkov je však veľmi veľa druhov a kultivarov, preto sú rozdelené do skupín podľa obdobia kvitnutia. Každá skupina sa vyznačuje inými požiadavkami na spôsob rezu. Je vhodné dodržať a osvojiť si odporúčané pravidlá. Nie je to nič zložité, napokon za trochu pozornosti sa tieto krásne kvitnúce popínavky bohato odmenia. Dôležité je teda vedieť, aký plamienok máte v záhrade. Potrebné bude použiť aj ostré a čisté nožnice. Rez treba viesť mierne šikmo a pár milimetrom nad uzlom alebo párom pukov.


1. Plamienky kvitnúce na jar

 

plamienky 01


Do tejto skupiny patrí obľúbený a veľmi bohato kvitnúci plamienok horský (Clematis montana) alebo plamienok alpský (Clematis alpina). Tie druhy môžete ostrihať až po odkvitnutí (nikdy nie skôr), teda v druhej polovici až koncom jari. Dôležité bude odstrániť všetky suché, odumreté, poškodené a príliš slabé výhonky. Jednotlivé výhonky sa neskracujú. Tieto plamienky sa ale zvyknú časom veľmi rozrásť a môžu vytvoriť nevzhľadné húštiny. Potrebné bude zmladenie. Po odkvitnutí v takomto prípade môžete všetky výhonky skrátiť asi 30 cm nad pôdou. Počas leta plamienky rýchlo vyženú množstvo nových výhonov a počas nasledujúcej jari vás opäť prekvapia peknými kvetmi.


2. Plamienky kvitnúce začiatkom leta

 

plamienky 02

 

Patrí sme väčšina nádherne kvitnúcich veľkokvetých druhov a kultivarov. Kvitnú raz alebo dvakrát za rok, väčšinou koncom jari a začiatkom leta, potom ešte v lete, vždy na minuloročných výhonkoch. Tieto plamienky ostrihajte koncom jesene alebo zimy. Najskôr dajte preč všetky suché a odumreté výhonky, prípadne poškodené. Tie, ktoré ponecháte skráťte asi o 10-15 cm, vždy nad listovým uzlom. Z ponechaných pukov vyrastú nové výhonky s kvetmi. Po reze nezabudnite výhonky vyviazať k pevnej opore.

 

zahradne rukavice noznice


3. Plamienky kvitnúce v lete

 

plamienky 03

 

Táto skupina zahŕňa napríklad atraktívny plamienok vlašský (Clematis viticella) a prekrásne kultivary Jackmanii. Tieto plamienky rozkvitajú na nových, tohtoročných výhonkoch, teda správnym rezom podporíte ich tvorbu. Všetky minuloročné výhonky treba koncom zimy skrátiť asi 25 - 30 cm nad pôdou. Radikálneho rezu sa netreba obávať. Z ponechanej bázy zakrátko vyrastú silné výhonky a rastliny prinesie záplavu kvetov.

 

Pripravil: dk

 

 

Pin It