travyNajneskôr v prvej polovici marca je potrebné zrealizovať rez vyšších a stredne vysokých okrasných tráv. Cez zimu tieto trávy zostali neporušené, len zviazané. Čím skôr sa rez uskutoční, tým je menšia šanca že budú poškodené nové výhonky.

 

Neskorší rez by dokonca mohol rast nových stebiel oddialiť. Rezať je najlepšie kúsok nad pôdou, pričom trsy nie je dobré, ak sú zviazané rozväzovať. Po odrezní sa s trávou bude ľahšie manipulovať. Použiť treba ostré nožnice, pílku, prípadne kosák so zubatým ostrým. Výsledkom by mal byť ostrihaný trs v tvare pologule. Suché steblá je možné nasekať a skompostovať, prípadne poslúžia ako netradičný mulčovací materiál.

 

Okolie okrasných tráv následne treba prekypriť a k trsom je vhodné pridať preosiaty kompost. V dňoch keď je slnečno a sucho treba trávy výdatne zavlažovať.

 

Koncom marca je tiež ideálna príležitosť staršie trsy ozdobnice či perovca, ale aj iných hlavne stredne vysokých a vysokých okrasných tráv ostrým rýľom rozdeliť a rozsadiť prípadne podarovať susedom. Zazimované teplomilné kortadérie je lepšie odkryť a ostrihať až koncom marca, prípadne začiatkom apríla keď už nehrozia silné mrazy.

 

Trsy farebných ostríc sa nestrihajú pretože by ich to oslabilo. Stačí len opatrne povyťahovať suché či poškodené steblá. Rastliny sa na jar rýchlo zregenerujú. To isté platí aj o obľúbenej striebristej kostrave. Suché trsy kavyľa zasa možno zrezať tesne nad pôdou vďaka čomu vyrastie množstvo mladých výhonkov.

Pin It