Tieto nádherne kvitnúce dreviny sú ozdobou každej záhrady. Vybrať si v záhradníctvach môžete z rôznych pekných druhov. Nové rastliny však získate aj z odrezkov.

 

hortenzieodrezok

 


Týmto spôsobom si rýchlo a zadarmo vypestujete kvalitné rastliny, ktoré ozdobia vašu záhradu v nasledujúcich obdobiach. Z odrezkov si môžete vypestovať rôzne druhy hortenzií. Dôležité je stihnúť vhodné obdobie na rozmnožovanie - od júla do augusta. Najlepšie zakorenia 15-20 cm dlhé polovyzreté odrezky. Na každom by mali byť aspoň štyri zdravé puky, listy môžete odstrániť, ponechajte len dva vrchné a tie skráťte asi o polovicu.


Konce pripravených odrezkov ošetrite práškovým stimulátorom a opatrne ich pozapichujte, ideálne až po vrchný pár listov, do črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie. Do črepníka s väčším priemerom môžete sústrediť aj viac odrezkov. Črepník následne umiestnite na chránené polotienisté miesto, substrát v ňom udržujte stále mierne vlhký. Odrezky zakorenia za približne mesiac, spoznáte to podľa zväčšujúcich sa pukov a rozvíjajúcich sa listov.


Pred príchodom zimy črepník so zakorenenými odrezkami zapustite až po okraj do prázdneho pareniska alebo do záhonu a zakryte suchým lístím. Na jar môžete zakorenené rastliny porozsádzať na záhony alebo do nádob. dk

Pin It