Aksamietnice sú vďačné a dlho kvitnúce letničky. Pestovať ich môžete na záhonoch alebo vo vegetačných nádobách. Prečo by nemali chýbať v žiadnej záhrade?

 

aksamietnice2020

 

Napríklad preto, že svojou výraznou vôňou dokážu odpudiť obťažujúcim hmyz. Využiť tak túto rastlinu môžete na výsadbu nádob na terasách a balkónoch. Rovnako ju odporúčame vysadiť aj do dvorov a átrií, kde zvyknete v lete stolovať. Oceniteľné je aj to, že lákajú  užitočný hmyz a opeľovačov, to je ďalší dôvod prečo sa o ne viac zaujímať. Dokázaný je aj pozitívny vplyv tejto sezónnej rastliny pri ozdravovaní pôdy, korene vylučujú látky, ktoré odpudzujú niektoré škodlivé organizmy.


Aksamietnic je niekoľko druhov – vzrastom môžu byť nižšie alebo vyššie, v predaji je aj viacero kultivarov. Ide tak o vďačnú letničku, ktorá má rozhodne čo ponúknuť. Krášli a poskytuje aj úžitok a to zďaleka nie je všetko. Kvetné lupienky niektorých aksamietnic môžete využiť do letných zeleninových šalátov, ozdobiť sa nimi dajú jedlá alebo si ich môžete naaranžovať do váz. Vyznačujú sa totiž veľmi dlhou trvácnosťou.


Aksamietnice najkrajšie kvitnú na slnečných a teplejších miestach s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Porastú aj v polotieni avšak kvetov nebude tak veľa. Najčastejšie kvitnú na žlto, oranžovo, môžu byť hnedasté, vzácne biele, jedno aj viacfarebné, jednoduché, či plné. Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov docielite tvorbu ďalších, často je ich aj viac. Kvety tejto letničky tak môžete obdivovať až do prvých mrazov. Ešte predtým je ale vhodné pozbierať si a v suchu uskladniť zopár semien. Využijete ich v budúcej sezóne na vypestovanie nových rastlín. Je to veľmi jednoduché, semená väčšinou spoľahlivo a rýchlo klíčia.


Po prvých mrazoch alebo aj pred nimi môžete nadzemnú časť tejto rastliny zapracovať do pôdy. dk

Pin It