Je ním napríklad plamienok tangutský (Clematis tangutica). Táto rastlina si zrejme získa vaše sympatie už na prvý pohľad. Počas celého leta je obsypaná krásnymi žltými kvetmi.

 

clematistangutica

 


Nie sú síce veľké, ako sme pri plamienkoch zvyknutí, skôr menšie ale mimoriadne pôvabné. Majú tvar zvončekov, ktoré sa jemne skláňajú. Staršie rastliny sú kvetmi bohato obsypané od júna až do jesene. Po odkvitnutí sa na rastline objavujú atraktívne vzdušné súplodia, ktoré spolu s neskôr rozkvitnutými kvetmi vytvárajú veľmi zaujímavý celok.


Plamienok tangutský sa uplatní v moderných aj vidieckych záhradách. Vysadiť si ho môžete k starým a nevzhľadným plotom a múrom, k pergolám, trelážam, oblúkom a štýlovým konštrukciám. Môže sa stať aj atraktívnym pozadím pre zmiešané kvetinové záhony.


V ideálnych podmienkach sa tento druh plamienka rýchlo rozrastá, charakterizuje ho bujnejší rast, ale nie taký, ktorý by ste nedokázali zvládnuť. Dorastá do výšky 2-3m a okrem kvetov je jeho prednosťou aj svieža zeleň listov.


Ideálne pre túto popínavú drevinu sú slnečné miesta s výživnou, priepustnou a nie veľmi zamokrenou pôdou. Bohaté kvitnutie podporí skorý jarný rez, kedy všetky výhonky odstrihnete vo výške asi 50 cm nad pôdou. Ak rastlinu predsa len zabudnete ostrihať, kvetov bude menej. Prednosťou tohto plamienka je aj to, že netrpí chorobami, či škodcami. Pri minimálnej starostlivosti môže byť krásnou ozdobou vašej záhrady alebo dvora. dk

Pin It