Na začiatku leta sa naskytá ideálna príležitosť na tvarovanie živých plotov zo vždyzelených alebo opadavých drevín. Čo by ste mali o tejto činnosti vedieť?

 

ziveploty2020

 


Živé ploty zo vždyzelených drevín je najlepšie začať tvarovať už v polovici júna. Ďalší rez môžete uskutočniť od konca júla do polovice augusta. Odporúčame rezať počas dní kedy nie je veľmi slnečno. Rany po reze v slnečných dňoch totiž najmä u veľkolistých druhov nepekne zasychajú a živý plot týmto stráca na svojej atraktivite.


Obľúbenou drevinou na tvorbu vždyzelených živých plotov je vavrínovec, ktorý je najlepšie tvarovať ručnými nožnicami, nie bežným plotostrihom. Hoci je to prácnejšie, výsledok určite stojí za to. Ak máte dostatok času a trpezlivosti, môžete sa s vytvarovaním takéhoto živého plota ešte viac vyhrať a vyhnúť sa rezu, kedy skrátite jednotlivé listy o zhruba polovicu. Skráťte skôr jednotlivé letorasty a to zhruba o tri štvrtiny dĺžky. Vyhnite sa rezaniu listov.


Živé ploty z opadavých listnáčov bude najlepšie tvarovať v júli. V tomto období v nich už nie sú hniezdiace vtáky. Ak hniezda s vtáčími mláďatami predsa len v poraste nájdete, rez odložte na neskoršie obdobie.


Živé ploty tvarujte pokiaľ možno pravidelne, každoročne, podporíte tým ich atraktivitu a dobrý zdravotný stav. Vždy sa snažte dodržiavať určitú výšku, dajte pozor aby vám živý plot nenarástol príliš vysoko. Jeho tvarovanie by bolo zložitejšie.


Cestou k atraktívnemu, husto a rovnomerne olistenému živému plotu je aj dodržiavanie jeho mierne kónického tvaru. Vďaka tomu sa dostane dostatok svetla aj do najspodnejších častí. Toto pravidlo je nevyhnutné uplatniť hlavne pri vyšších živých plotoch a pri tých, ktoré sú vytvorené zo vždyzelených drevín. Vo všeobecnosti tak platí, že v dolnej časti by mal byť živý plot o niečo širší ako v časti hornej.


Pri tvarovaní živých plotov využívajte kvalitné a ostré náradie, pri vyšších plotoch si pomôžte aj stabilným rebríkom. Praktickou pomôckou je natiahnutá plachta okolo tvarovaných drevín, ktorá vám uľahčí zber nastrihaných častí. Užitočnou súčasťou je aj natiahnutý špagát, vďaka nemu zasa budete presne vedieť čo všetko zo živého plota strihať.


Po tvarovaní živých plotov nezabudnite na ich výdatnú zálievku a prihnojenie kvalitným viaczložkovým hnojivom s obsahom rohoviny.dk

 

Pin It