Hľuzy tejto exoticky pôsobiacej rastliny sa vysádzajú do pôdy v máji. Zakrátko z nich vyrastú dekoratívne listy, neskôr sa objavia kvety. Rastlina vytvára mohutnejší trs.

 

kany2020


Kany obľubujú slnečné a teplejšie miesta, s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Uplatnia sa v moderných alebo vidieckych záhradách, pri bazénoch, terasách a plotoch. Pôsobivé sú aj v zmiešaných kvetinových záhonoch. Vzhľadom na svoju výšku počas sezóny v nich upútajú skôr v pozadí, alebo v strede, ak sa na záhon pozeráte z viacerých strán. Dôležité je vyhradiť každej rastline dostatok miesta.


Zdravé a neporušené hľuzy sa vysádzajú každoročne v máji, vždy do hĺbky 10 -15 cm. Na danom mieste môžu zostať až do prvých mrazov, potom ich treba z pôdy vybrať a vhodne zazimovať. Okrem hľúz si v tomto období môžete vysadiť aj predpestované rastliny kán, tie dostanete kúpiť v záhradníctvach. Vysadiť by ste ich ale mali o niečo hlbšie než boli vysadené v črepníku.


Hľuzy kán sú dostupné počas celého jarného obdobia. Vybrať si z bohatej ponuky môžete vzrastovo vyššie kultivary, aj nižšie, ktoré sa hodia skôr na pestovanie vo vegetačných nádobách. Kvety kán sú najčastejšie červené, ale aj žlté alebo oranžové. Kvety niektorých kultivarov dokonca pripomínajú kvety orchideí. Nádhernou ozdobou týchto rastlín sú najmä mohutne pôsobiace listy. Môžu byť zelené, bordové alebo dokonca viacfarebné, s nápadnou kresbou.


Pestovanie kán nie je zložité. Reprezentatívny vzhľad je podmienený výdatnou zálievkou, najlepšie odstátou vodou v raných hodinách a prihnojovaním. Ak budete navyše pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety, rastlina vytvorí ďalšie puky. dk

 

Pin It