Miesto pre túto listovú zeleninu nájdete v každej záhrade a pestovať ju môžete počas celého leta. Ľadový šalát je užitočný a aj zaujímavý na pohľad.

 

salat2020

 


Prednosťou ľadového šalátu, oproti tomu klasickému, je najmä to, že výborne toleruje vyššie teploty a nevybieha rýchlo do kvetu. Poskytne množstvo chutných, chrumkavých listov a lahodné listové srdiečko. Ide o zeleninu, ktorú v kuchyni využijete najlepšie v čerstvom stave a na veľa spôsobov.


Pestovanie ľadového šalátu je pritom veľmi jednoduché, zvládnete to aj bez veľkých pestovateľských skúseností. Potrebné je slnečné miesto s mierne vlhkou a výživnou pôdou, obohatenou o kompost. Porastie na okraji zeleninových záhonov, alebo aj v tých vyvýšených, kde aj veľmi dobre vyzerá, ak je skombinovaný s inou zeleninou.


Ľadový šalát si jednoducho dopestujete z priameho výsevu (dostať kúpiť osivá rôznych odrôd), alebo z kvalitných predpestovaných priesad. Tie môžete vysádzať od jari do konca leta. Priesady dostanete kúpiť v tomto období aj v záhradníctvach alebo na trhoviskách. Vysaďte ich plytko, nie veľmi hlboko. Vždy tak, aby mali jednotlivé rastliny dostatok miesta na rozrastanie, nie veľmi nahusto. Ľadový šalát je oproti klasickému mohutnejší.


V nasledujúcich dňoch po výsadbe nezabúdajte najmä na pravidelný prísun vlahy. Odporúčam zavlažovať priamo ku koreňom. Nikdy nie na listy, pretože by to mohlo viesť k hnilobe listových srdiečok. Občas treba pôdu v okolí rastlín prekypriť odburiniť a samozrejme priebežne treba šalátové hlávky zberať. dk

Pin It