Jar je v plnom prúde a leto takmer klope na dvere. V tomto období je vaše jazierko najaktívnejšie. Teplota vody a dĺžka slnečného svitu stúpa a na hladinu jazierok padá peľ.

 

jazierko bez rias home pond

 

V tomto období sú biologické pochody aj kolobeh živín v jazierkach na vrchole avšak zároveň sa mnohí tešíme, že sa konečne budeme môcť v jazierku osviežiť. Nadšenie nám často prekazia dlhé vláknité riasy, ktoré majú v tomto období v jazierku najlepšie podmienky na rozmnožovanie.


Nie ste v tomto probléme však určite sami. Takmer všetky záhradné jazierka na území Slovenska majú rovnaký problém - vláknitú riasu v jazierku.


Ak je jazierko precízne vybudované a má kvalitnú a funkčnú filtráciu, s čistotou vody by nemal byť problém. Dokonca ani počas najväčších letných horúčav. Komplikáciou sú vláknité riasy, ktoré sa tvoria v čistej a priehľadnej vode. Z vody vám ich nepomôže odstrániť ani tá najdokonalejšia filtrácia.

 

home pond riasa 2


V odborných článkoch sa často uvádza, že ak je jazierko vysadené rastlinami, zbaví vodu živín a súčasne aj dlhých vláknitých rias. Nie je to celkom tak a to z dvoch dôvodov.


Prvý dôvod je ten, že vegetačné obdobie vodných rastlín je relatívne krátke, trvá od apríla do konca mája a iba v tomto čase rastliny intenzívne prijímajú živiny. Po období vegetácie živiny naopak uvoľňujú.

 

home pond riasa 1

 

 Druhý dôvod spočíva v tom, že ak predsa len rastliny znížia obsah živín vo vode, zmení sa len druhová skladba rias. Dlhé vláknité riasy nahradia kolónie rias, ktoré sú cez noc na dne a počas slnečného dňa vyplávajú na hladinu. Tu vytvárajú rôzne veľké plávajúce útvary. Prebujnené vláknité riasy nielenže kazia estetický dojem zo záhradného jazierka, ale aj znižujú kvalitu vody, upchávajú filtráciu a tým znižujú jej účinnosť. V letných mesiacoch to navyše môže viesť aj k úhynom rýb. Nezostáva preto nič iné, len vytvoriť také podmienky, aby vláknité riasy svojou prítomnosťou neznižovali funkčnosť a estetickosť záhradného jazierka.


Jediným riešením, ako docieliť, aby sa v záhradnom jazierku žiadne riasy netvorili, je použitie kvalitných prípravkov. V spoločnosti Home pond sme vyvinuli a mnohí realizátori jazierok otestovali účinné riešenie, ako sa zbaviť vláknitých rias.


Postup je jednoduchý, a hlavne bezpečný pre ryby. Bol viackrát overený u jazierok kde žijú pstruhy a sivone. Práve tieto ryby sú veľmi vnímavé k čistote a kvalite vody:


- Najprv mechanicky odstráňte vláknité riasy z jazierka. Môžete použiť hrable alebo sieťku a zvyšná miesta posypte prípravkom ATTACK POND, ktorý vyzdvihne zvyšné riasy aj lístie na hladinu. Tu nečistoty pohodlne pochytáte do sieťky.


- Počas druhého dňa použite prípravok na vláknitú riasu, a to SUPER POND (pre kúpacie jazierka a jazierka s minimom rastlín) alebo KATA POND (pre rastlinná jazierka s leknami).


- Po niekoľkých dňoch, keď spozorujete úplné vymiznutie riasy, môžete použiť baktérie BACTER POND, ktoré pomôžu spotrebovať uvoľnené živiny z odumretých vláknitých rias.

 

Jazierko bez vláknitých rias a veľa pohody pri vode želá Mgr. Ing. Miroslav Hanák.

 

Home Pond

 

 

 

 

 

 

Ilustračné foto: Home Pond

PR

Pin It