zahradnictvo jesenJeseň je obdobím, kedy sa vo veľkom vysádza. Aj preto sa aj do záhradníctiev chodí častejšie. V ich ponuke je v tomto období množstvo zaujímavých okrasných aj úžitkových drevín, trvaliek, okrasných tráv a sezónnych rastlín. Na čo sa zamerať a čomu sa vyhnúť?


DREVINY

 

Jeseň je príležitosťou vysadiť si do záhrady rôzne dreviny, ihličnaté aj listnaté. Ponuka je rozmanitá a preto môžete mať problém s výberom. Ak je to možné využite aj možnosť poradiť sa s odborným personálom, ktorý vás môže nasmerovať na vhodné riešenie. Vždy je samozrejme lepšie, vybrať sa na nákup pripravený, s aspoň základnou predstavou o želanej zeleni.

 

V tomto období si môžete kúpiť na výsadbu ihličnany, ale s ich výsadbou sa poponáhľajte. Do zimy sa musia zakoreniť, preto je na výsadbu ideálna prvá polovica októbra. Vyhnite sa exotickejším druhom, napríklad araukáriám alebo cédrom. Listnaté stromy a kry môžete pokojne vysádzať aj neskôr, aj v novembri. Výnimkou sú vždyzelené listnáče, tie už teraz nevysádzajte. Nemuseli by sa zakoreniť, investovali by ste do nich zbytočne. Platí to hlavne pre záhrady vo vyšších polohách.
Zakúpiť si môžete zaujímavé okrasné stromy, na jar kvitnúce kry, popínavé dreviny, ruže, alebo kry, ktoré pútajú farebnými plodmi. Dreviny vždy vysádzajte radšej s kompaktným a neporušeným koreňovým balom.

 

Počas jesene máte aj príležitosť nakúpiť si dreviny na živé ploty. V ponuke objavíte jedince s koreňovým balom aj bez neho tzv. prostokorenné. Tie sú obvykle lacnejšie a na ich výsadbu je najvhodnejšia neskorá jeseň. Vždy si overte nároky nakupovaných druhov a tiež údaje o výške či šírke rastu. Ak máte menšiu záhradu, kúpu novej dreviny vždy dobre zvážte.

 

TIP AUTORA
V jesennej ponuke nájdete aj množstvo exotických a menej známych rastlín. Využiť ich môžete na len sezónnu výsadbu, napríklad do nádob. Nepočítajte s tým, že sa vám teraz ujmú a porastú v záhrade. Dokonca ani v podobe trvácej zelene v nádobách nebudú trvalým riešením. Vhodnejšie by ich bolo vysádzať na jar. Teraz sa už nestihnú dobre zakoreniť.

 

VRESY A VRESOVCE

 

V predajniach uvidíte rozmanité druhy. Ak zvažujete založenie vresoviska, nakúpte si nielen vresy ale aj ďalšie rastliny, ktoré sa do vresoviska hodia. Teraz je z čoho vyberať a je vhodné obdobie na výsadbu. Ale opäť, vsaďte na klasiku, vyhnite sa farbeným vresom, exoticky a na prvý pohľad atraktívne pôsobiacim jedincom. Tešili by ste sa z nich len krátko. Vresy a vresovce takisto vysaďte čím skôr, aby sa vám do zimy stihli dobre zakoreniť. Nakupujte radšej viacero kusov, nie len jeden dva. Vresy a vresovce najlepšie ukážu v menších a väčších skupinkách. Vysadiť si tieto rastliny môžete aj do nádob.

 

TIP AUTORA
V záhradníctvach je bežné ponúkať koncom sezóny rastliny za výrazne zvýhodnené ceny. Kúpu si však vždy zvážte. Nie všetkému by sa mohlo u vás dariť a nie vždy ide o druhy, ktoré sa stihnú zakoreniť a pokračovať v nasledujúcich rokoch v raste. Častokrát môžu byť rastliny aj choré, niekedy sú len odkvitnuté.

 

TRVALKY A OKRASNÉ TRÁVY

 

K jesennému obdobiu patrí aj množstvo trvaliek. Ak máte v záhonoch voľné miesto, môžete si teraz doplniť nový druh. Pred kúpou každej rastliny zvážte, či jej budú podmienky vašej záhrady vyhovovať a aj to či nebude vyžadovať špecifickejšiu starostlivosť. Sú trvalky, ktoré potrebujú dostatok slnka, iným zasa môže slnko prekážať. Tiež si overte výšku rastu, aby ste kúpili presne to, čo potrebujete. Aj v tomto prípade platí, že radšej viac kusov z jedného druhu ako množstvo rôznych druhov.

 

V tomto období je vhodné vysádzať trvalky kvitnúce na jar. Tie, čo kvitnú v závere sezóny je lepšie sadiť až na jar, alebo čím skôr po kúpe. November napríklad už na výsadbu vhodný nie je. Poobzerať sa môžete aj po ponuke papraďorastov – vysadiť ich stihnite ešte na jeseň a okrasných tráv. Rovnako platí, že vysádzať treba skoro. Dobre zvážte, čo si vyberáte. V predaji sú vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy. Obvykle sa rýchlo zakoreňujú. Najmenej otužilé sú farebné ostrice, ktoré sa predávajú vo veľkom práve v tomto období. Na chránenom mieste je šanca že sa aj teraz zakorenia a zimu prežijú. Využiť ich môžete aj na výsadbu nádob. V inom období v roku ich širokú ponuku už nenájdete.

 

SEZÓNNE RASTLINY

 

Chryzantémy, horce, cyklámeny, ajanie, okrasné kapusty a ďalšie druhy v tomto období tvoria základ ponuky záhradníctiev. Tieto rastliny si nakúpte a vytvorte si z nich krásne jesenné kompozície. Teraz je na to výborná príležitosť. Okolie vašich príbytkov budú tieto rastliny spestrovať až do začiatku adventu. Vyberajte zdravé, ideálne mierne alebo plno rozkvitnuté jedince. Nepočítajte s tým, že vám vydržia do ďalších období. Budú vďačnou jesennou dekoráciou. dk

Pin It