IMG 8148 kópiaPlamienky patria k obľúbeným a často pestovaným okrasným popínavým rastlinám. Viac si ich spájame s letom, sú ale medzi nimi aj druhy kvitnúce na jar. Tie sa vyznačujú sa väčším množstvom menších kvetov a bujnejším rastom. To však môžete zaujímavo využiť.


Ako prvý rozkvitá v apríli a máji plamienok alpínsky (Clematis alpina), neskôr v máji až júni plamienok horský (Clematis montana) a plamienok veľkokorunný (Clematis macropetala).

 


Na jar kvitnúce plamienky sa hodia na popínanie plotov, múrov, kmeňov starých stromov, kovových konštrukcií, pergol a treláží. Pekne vyniknú pred záhonmi s cibuľovinami či na jar kvitnúcimi trvalkami. Oproti druhom kvitnúcim v lete potrebujú viac miesta a pri ich pestovaní by ste mali počítať s tým, že za krátku dobu a v ideálnych podmienkach zazelenia väčšiu plochu. Výhodou je, že ju zakryjú veľkým množstvom listom a každoročne ozdobia aj množstvom kvetov. Na pestovanie v nádobách sa tieto druhy nehodia.

 

plamienok detail

 

PLAMIENOK ALPÍNSKY


V Alpách by ste ho našli až vo výške do 2500 m.n.m, pôvodne rastie aj v Apeninách a Karpatoch. Dorastá do výšky 2,5m, často sa rozrastá aj do šírky. Kvety má fialovo modré, zvončekovité, niekomu pripomínajú kvety orlíčkov. Stretnúť sa môžete s rôznymi peknými kultivarmi. Okvetné lístky tohto plamienka sú nápadne dlhšie, niekedy až 6cm. Plamienok alpínsky dobre porastie na slnečnom, polotienistom, menej na tienistom mieste. Vysaďte ho tak, aby ste ho počas najbližších rokov nepresádzali. Ak mu vytvoríte ideálne podmienky, každoročne prekvapí veľkým množstvom kvetov.

 

plamienok plot2

 

PLAMIENOK HORSKÝ

 


Vyznačuje sa bujnejším rastom, dorastá až do výšky 10m, takisto sa rozrastá aj do šírky. Kvitne približne dva týždne, kvety sú podľa kultivaru biele, ružové, fialkové, príjemne voňajúce. Zaujímavosťou sú typické 4 okvetné lístky. Plamienok horský môžete využiť na ozelenenie nevzhľadných plotov, prípadne múrov, nádherný je hlavne vo vidieckom prostredí. Vynikne v predzáhradkách a v átriách, tiež v blízkosti terás a pri altánoch. Keďže pochádza z Číny, hodí sa aj do výsadieb ázijského typu. Aj v tomto prípade je vhodné miesto vybrať precízne, bohatú záplavu kvetov si zabezpečíte výberom vhodného miesta, kde zostane najbližšie roky.

 

clematis macropetala

 

PLAMIENOK VEĽKOKORUNNÝ

 


Tento plamienok je skôr raritou, jeho kvety sú už na pohľad skutočnou lahôdkou. Pre zberateľov rastlín to môže byť výborná voľba. Ide o druh, ktorý pochádza z Ázie, dorastá do výšky 3m. Vysadiť si plamienok veľkokorunný môžete v záhrade na slnečné aj polotienisté miesto. Kvety tohto druhu sú veľmi pekné, zvončekovité, už na prvý pohľad nevšedné. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o plnokvetú rastlinu. V skutočnosti majú jednotlivé kvety zvláštne pakorunky. Pútavé sú aj dekoratívne súplodia objavujúce sa po odkvitnutí počas leta. V ponuke sú kultivary s kvetmi ružovými, bielymi, tmavomodrými a modrými.

 

plamienok plot4

 

Plamienky si môžete vysadiť kedykoľvek na jar, ideálne vždy s koreňovým balom. Koreňový bal treba najskôr nechať dobre nasiaknuť vodou. Drevinu je vhodné vysadiť asi 40cm od pevnej opory a mierne šikmo. Koreňový bal vložte do výsadbovej jamy vždy o asi 10 cm nižšie, podporíte tým tvorbu nových koreňov.

 

plamienok plot3

 

Plamienok si žiada priepustnú, hlbokú a výživnú pôdu, tá nemala by byť zamokrená ani príliš suchá. Miesto odkiaľ plamienok vyrastá by malo byť chladné a zatienené listami iných rastlín, najlepšie trvaliek. Po výsadbe je vhodné miesto vysypať hrubšou vrstvou kôrového mulču. Plamienku vyhovujú rôzne miesta, s výnimkou južne orientovaných, tu bude chradnúť.

 

Prednosťou skoro na jar kvitnúcich plamienkov je to, že ich netreba každoročne rezať. Príliš husté, rozrastené a málo kvitnúce rastliny je vhodné občas po odkvitnutí zmladiť. Bohaté kvitnutie môže podporiť aj pravidelné prihnojovanie kvalitným viaczložkovým hnojivom, osvedčený je kvalitný kompost, použiť sa však dá aj množstvo minerálnych hnojív.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It