macka zahardaMačka k záhrade jednoducho patrí, hoci pre mnohých je skôr nežiaducim hosťom. Ak si však mačku vychováte bude užitočným pomocníkom a zároveň príjemnou súčasťou záhradného priestoru.


Mačky sa po záhrade pohybujú voľne, nemá zmysel ich zatvárať alebo inak obmedzovať. Aj tak sa väčšinou dostanú všade kde chcú. Väčšinou sa nezdržiavajú na jednom mieste, prechádzajú z jednej záhrady do druhej, čo môže niekedy spôsobiť nezhody medzi susedmi. Prekonať plot im nerobí problémy, ak je v dolnej časti poškodený o to lepšie. Obľubujú tiež vyššie stromy, po tých sa štverajú a zvyknú na ich kmeňoch zanechávať aj stopy. Dôležité je preto so susedmi komunikovať, prípadne im oznámiť plán, že si mačku do záhrady chcete zaobstarať.

 

Územie ktoré mačka navštevuje je jej teritórium, ktoré si bráni a tak ak sa objaví iná mačka vyrážajú do boja. V návale zlosti potom môžu zničiť mladé rastliny polámať kvetné puky alebo poškodiť výsadbu skalky či priesady zeleniny.

 

Mačkám sa páči na všetkých slnečných a teplejších miestach, teda tam, kde sa môžu vyhrievať. Obľubujú čerstvo vytvorené hriadky, vyhriate štrkové plochy, miesta pod múrikmi, skalky, mulčovaciu kôru, pieskoviská – tie preto treba zakrývať, prázdne väčšie črepníky naplnené substrátom, vysokú trávu, blízkosť jazierok s rybami aj okolie hustých krov kde je predpoklad, že hniezdia vtáky aj kry či stromy s množstvom plodov.

 

mqacka1

 

Vtáčie búdky či napájadlá musia byť v záhrade premyslene umiestnené, inak sú takisto mačkami často obchádzané. Z rastlín ich lákajú hlavne aromatické druhy, asi najviac kocúrnik, rovnako mäta, ale aj niektorá zelenina. S obľubou si doprajú oddych napríklad v poraste mrkvy , ale ak nie je často zavlažovaná. Na jar kvitnúca srdcovka je takisto pre ne silným lákadlom.


Väčšou hrozbou pre okrasné výsadby než dospelé mačky môžu byť malé mačiatka, ktoré pri svojich hrách zlomia množstvo najmä menších rastlín. Dospelé mačky sa radi uvelebia aj na rôznych vankúšoch a sedákoch, ktoré sú súčasťou záhradného nábytku. Lepšie je preto na noc ich schovávať. Platí to hlavne vtedy ak máte v rodine alergika a vašu terasu navštevujú cudzie mačky.

 

macka3


Mačku musíte vychovávať, hoci panuje presvedčenie že to nejde. Robte to vždy s odhodlaním a nestrácajte pri tom trpezlivosť. Je to dlhodobý avšak takmer vždy úspešný proces. Vložiť by ste do toho mali množstvo lásky. Vyplatí sa to. Mačku treba hlasne napomínať, vždy ak urobí niečo čo vám prekáža. Ak ju chcete odnaučiť na niektoré miesta v záhrade chodiť polejte ju opakovane prúdom vody z rozprašovača. Miesta, ktoré sú čerstvo zaliate a vlhké obvykle mačky odpudzujú, prirodzene sa im vyhýbajú. Mačky neznášajú ani pach octu, cesnaku či citrusov, aj tieto prostriedky môžete využiť. Tam kde rastie veľa okrasných cesnakov mačky takisto neuvidíte.

 

V záhradných centrách dostanete kúpiť aj rôzne prípravky, ktoré majú na mačky odpudivý účinok. To však nie je celkom ideálne. Mačka do záhrady patrí, skôr bude lepšie sa s ňou naučiť existovať a využiť ju aj vo svoj prospech.

 

Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It