kombinovanieJarné obdobie je vhodné na zakladanie a rekonštrukcie záhrad. S tým súvisí aj vysádzanie drevín – listnatých aj ihličnatých. Kľúčom k vizuálne atraktívnemu dielu je ich správne skombinovanie.

 

 

Začnite plánovaním. Ak rozmýšľate nad tým, ako si zatraktívniť záhradu novou výsadbou drevín nezabudnite pri plánovaní na niekoľko dôležitostí. Rozhodne nekupujte dreviny podľa toho, či sú lacné, alebo či sa vám na prvý pohľad zapáčia. Môžete sa sklamať a vyhodiť zbytočne veľa peňazí. Zvážte podmienky, aké vaša záhrada ponúka, aké sú jej pôdne a svetelné pomery, v akej nadmorskej výške sa nachádza, ako je to v nej so zrážkami, či sa v blízkosti nachádza les alebo väčšia vodná plocha. Zohľadnite aj to, či ide o veternú alebo naopak chránenú polohu.

 

Nakupujte vždy dreviny, ktoré sú vhodné len do podmienok vašej záhrady. Nebudete mať s nimi príliš veľkú starosť, vyhnete sa prácnej úprave pôdy či zasahovaniu proti chorobám a škodcom, ktoré dreviny na nevhodnom stanovišti môžu napadnúť. Ak vyberiete do daných podmienok správne druhy, tie sa budú podieľať na tom, že vaša záhrada bude atraktívna celoročne. V zásade platí, že viac si môžete dovoliť na pozemkoch väčších rozmerov, v menších záhradách treba intenzívnejšie pracovať napríklad so zakrpatenými druhmi a kultivarmi.

 

Tip autora:
Pri výbere dbajte aj na štýl v akom sa nesie záhrada a aj dom. Predpokladom krásnej záhrady je striedanie rôznych rastových foriem na danom pozemku a rôznorodá a poprípade aj premenlivá farebnosť, teda nie len základná zelená.

 

ZAŽENTE NUDNÚ VŠEDNOSŤ

 

Dreviny - kry alebo stromy dodávajú záhradám štruktúru, sú kostrou celej záhradnej kompozície. Vyznačujú sa obrovskou rozmanitosťou, nielen farebnou, výškovou, ale aj pokiaľ ide o rastové formy. Listnáče aj ihličnany môžu byť kompaktné alebo naopak nekompaktné, rozložitejšie, vyššie, širšie, užšie, plazivé, hniezdovito rastúce alebo guľovité. Listnaté stromy môžu mať stĺpovité, kužeľovité a valcovité tvary, môžu rásť pyramidálne, ďalšie  sú netradične nízko rozvetvené, viaceré druhy a kultivary drevín majú zasa konáre prirodzene prevísajúce, alebo ich charakterizuje guľovitá korunka či korunka v tvare lievika. Z tohto všetkého si môžete vyberať. V rámci záhradného priestoru je vždy dôležité dať priestor aj premenlivosti, kompozícia by sa mala v priebehu roka meniť.

 

RASTOVÉ FORMY

 

Pokiaľ ide o rastové tvary, je dobré ak v menšej záhrade vysadíte do skupiny rozmanité rastové formy, dreviny stĺpovité alebo kužeľovité, potom s guľovitou korunkou, hniezdovito rastúce, s previsnutými konármi a napokon poliehavé, ktoré vyplnia voľné miesto v dolnej časti skupiny. Vždy zoskupte druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami, vysádzajte s prihliadnutím na pravidlo, že vyššie druhy patria do pozadia a nižšie do popredia. V strede nechajte miesto pre drevinu na kmienku (napríklad ružu), alebo aj niečo viac farebnejšie (pred zeleným pozadím).

 

Nevyhnutné je dodržať správne rozstupy – riadiť sa treba výškou a šírkou danej dreviny v dospelosti (je to uvedené na štítkoch s cenou). V žiadnom prípade dreviny nesaďte v rámci skupiny tesnejšie k sebe. Časom by ste ich museli nezmyselne zlikvidovať. Treba si vyberať aj dreviny zaujímavé z farebného hľadiska. Ihličnany môžu mať ihličie v rôznych odtieňoch zelenej, ale aj striebristé, či žltozelené, dokonca oranžovo zelené či bordové. Listnaté kry zasa môžu pútať listami purpurovými, žlto či bielo zelenými, takisto striebristými.

 

Nezabudnite, že do pozadia záhonu s drevinami sa hodia druhy s tmavšie zelenými listami či ihlicami, môže ísť aj o vždyzelené druhy. V strede záhona by mali byť dreviny farebne rozmanitejšie a na okraje rozmiestnite druhy v rôznych odtieňoch zelenej. S farbami je treba narábať opatrne, vždy by mala prevažovať zelená. Vyvarujte sa nadmerného použitia druhov s tmavozelenými listami – kompozícia by mohla pôsobiť ťažko až depresívne.

 

Daniel Košťál
Foto: Shutterstock.com

Pin It