kvetyKeď ostatné trvalky odkvitajú, chryzantémy rozkvitajú. Svojou typickou vôňou, krásnymi kvetmi a bohato olistenými trsmi upútajú v každej záhrade, aj v tej najmenšej. Hoci sú typicky jesennými trvalkami, jesenná výsadba im nesvedčí.

 


Chryzantémy je najlepšie vysádzať až na jar, keď sa oteplí. Ideálne v priebehu mája. Vysádzať treba vždy len s kompaktným koreňovým balom. Aj keď ste si na jeseň zadovážili mnohé pekné druhy, s ich výsadbou treba počkať. Čerstvo vysadené rastliny by sa neskoro na jeseň nestihli dobre zakoreniť a zrejme by preto ani zimu neprežili. Malá šanca na ujatie je pri veľmi skorej jesennej výsadbe.

 

chryza4

 

Ďalšou chybou, ktorá sa často robí, je jesenný rez chryzantém. Po odkvitnutí treba týmto rastlinám odstrániť len odkvitnuté kvety. Stonky, hoci sú na pohľad suché treba ponechať. Odstrihnú tesne nad pôdou sa až v jarných mesiacoch. Teraz, po odkvitnutí treba k trsom, najmä v chladnejších oblastiach dať suchú trávu alebo slamu, prípadne ich zakryť ihličnatými chvojkami. Rastliny takto lepšie prežijú zimu a na jar budú životaschopnejšie.

 

chryzantema zahon

 

NA ZÁHONE

 

Chryzantémy sú trváce rastliny, ozdobou záhrad môžu byť pri správnej starostlivosti dlhé roky. Na záhonoch pútajú už od začiatku jesene až do jej konca, do prvých silnejších mrazov. Kvety, presnejšie súkvetia chryzantém môžu byť rôznej veľkosti aj farieb, môžu byť jednoduché, plné, alebo poloplné. Šľachtitelia neustále prekvapujú zaujímavými novinkami. Väčšina noviniek sa vyznačuje aj výbornou odolnosťou voči mrazom a tak sú vhodné aj na výsadbu do našich záhrad. Mnohé kultivary sú po tom, ako ich kvety zdobí inoväť dokonca ešte krajšie. Tuhšie mrazy však kvetom chryzantém väčšinou ublížia a tieto sa sfarbia do hneda. Aj z tohto dôvodu je vhodnejšie chryzantémy pestovať len v teplejších a chránených polohách.

 

chryza zahin2

 

SYMBOL SILY

 

Za ten sú chryzantémy považované v pôvodnej domovine – v Číne a Japonsku. V týchto krajinách je dodnes obľúbený aj čaj z kvetov chryzantém. K nám sa tieto okrasné dostali asi v 18. storočí a stali sa skôr symbolom smútku, aj keď teraz ich obľuba narastá aj v záhradnej tvorbe. Sú to vďačné záhradné trvalky sólisti a perfektní partneri pre ostatné okrasné rastliny. Výborne sa im napríklad darí v kombinácii s echinaceou, rozchodníkovcom, astrami či rôznymi okrasnými trávami. Zajmú aj v spoločnosti niektorých kvitnúcich krov – bradavca alebo ľubovníka. Menej vhodné je ich pestovanie samostatne.

 

chryza2

 

PODMIENKY A ROZMNOŽOVANIE

 

Chryzantémam sa dobre vodí na teplých, slnečných miestach s priepustnou pôdou, ktorá je dobre zásobená živinami. Miesto pre ne by malo byť chránené, nie príliš veterné. Pôda kde majú rásť chryzantémy by mala byť mierne vlhká, nie suchá, tu sa im nebude dobre dariť. Nevhodné sú aj pôdy premáčané, tu rastlinám zahnívajú korene. Chryzantémy kvitnú viac v pôdach, ktoré sú mierne kyslé, preto sa pri výsadbe môže do pôdy zapracovať trochu rašeliny a zároveň aj piesku. Dôležité je hlavne na jar a počas leta poskytnúť rastlinám dostatok vlahy. Potrebné je tak robiť hlavne počas suchého a horúceho leta. Myslieť treba aj na prihnojovanie, ide totiž o trvalky mimoriadne náročné na prísun živín. Prihnojovať je vhodné hnojivom určeným na trvalky, ideálne aspoň dva krát za mesiac.

 

TIP autora:
Kytica rezaných chryzantém zo záhrady vydrží vo váze svieža až 20 dní. Nesmie však stáť v blízkosti misy s dozrievajúcim ovocím.

 

chryzaza 1

 

Ak chcete docieliť pekne rozkonárené a bohato kvitnúce rastliny, treba rastliny zaštipovať. Prvýkrát začiatkom leta, najdlhšie výhonky jednoducho skráťte asi do dve tretiny. Druhý krát potom koncom letných prázdnin. Určite sa tohto zásahu neobávajte, je to nevyhnutné pre krásu rastlín počas jesene. Keďže chryzantémy sú vzrastovo vyššie trvalky, treba im poskytnúť aj pevnú oporu, inak hrozí, že sa dlhé stonky s ťažšími súkvetiami zlomia.

 

margaretky

 

Ak sa rozhodnete pre pestovanie týchto typických trvaliek, nezabudnite, že na jednom mieste by sa nemali pestovať dlhé roky. Po určitej dobe- asi raz za 5 rokov, je ich dobré na jar rozdeliť a porozsádzať na nové miesta. Jar je zároveň obdobím kedy si tieto trvalky môžete rozmnožiť pomocou odrezkov.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It