georgGeorgíny patria k vďačným a pekne kvitnúcim okrasným rastlinám. V minulosti boli neodmysliteľnou súčasťou každej vidieckej záhrady. Za posledné roky bolo vyšľachtených množstvo krásnych kultivarov a tak sa aj vďaka rozmanitosti ponuky opäť začínajú do záhrad vracať.


Georgíny sa uplatnia v tradičných vidieckych záhradách, ale aj v záhradách moderných, vidieť ich dokonca vysadené aj mestských parkoch. Miniatúrne druhy a kultivary môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách ak nemáte záhradu ale len balkón či terasu. Kvitnú od leta do vrcholu jesene, až do prvých silnejších mrazov.

 

Georgíny patria medzi trváce, hľuznaté rastliny. K nám, do Európy, sa dostali z Mexika. Zaujímavosťou je, že pôvodné druhy mali jednoduché, drobné kvety červenej farby. Georgíny sa u nás pestujú už viac než 200 rokov a za toto obdobie vzniklo zásluhou šľachtiteľov skutočne ohromné množstvo nádherných kultivarov, s rôzne veľkými a tvarovanými kvetmi, jednoduchými, poloplnými, alebo plnými či zaujímavo sfarbenými. Kvety môžu byť jednofarebné alebo viacfarebné. Vyberať si dokonca môžete z rôzne vysokých druhov a aktuálne aj podľa zaujímavých farieb listov. Trendové sú kultivary s tmavo purpurovými alebo takmer čiernymi listami.

 

georginy2

 

Z dôvodu lepšej prehľadnosti boli georgíny rozdelené do niekoľkých skupín. Z nich najznámejšie sú:

 

Jednoducho kvitnúce georgíny. Rozkvitajú najskôr. Patria sem aj rôzne trpasličie kultivary a tzv. mignonky. Výborne sa hodia do moderných záhrad aj do nádob.

Dekoračné georgíny. Majú plné, husté a jazykovité kvety. Najkrajšie vyniknú v skupinách vo vidieckych záhradách.

Ponpónovité georgíny. Vynikajú plnými, guľovitými súkvetiami rôznych farieb. Zaujmú v menších kvetinových záhonoch. Pôvabné sú vo vidieckych záhradách.

Kaktusovité georgíny. Majú plné súkvetie, jazykovité kvety sú usporiadané lúčovito, sú hrotité a úzko skrútené. Pôsobia elegantne a extravagantne, sú neprehliadnuteľné. Využiteľné sú v moderných záhradách.

Polokaktusovité georgíny. Majú plné súkvetie, jazykovité kvety sú zahrotené a užšie. Majú vysoko reprezentatívny charakter, pôsobia dominantne.

 

Tip autora:
Georgíny vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch a v blízkosti trvaliek kvitnúcich začiatkom jesene. Nezabudnite, že vyššie druhy patria do pozadia alebo stredu záhonov, nižšie vždy do popredia.

 

georginy3

 

VYUŽTIE V ZÁHRADE

 

Georgíny je najlepšie vysadiť do zmiešaného kvetinového záhona, k trvalkám, ale aj k letničkám. Rastú pomerne rýchlo a môžu potlačiť slabšie rastliny v okolí. Každá rastúca georgína musí mať okolo seba dostatok miesta. Je to predpoklad toho, že vynikne a bude pútavá. Georgíny sa hodia aj na výsadbu kvetinových ostrovčekov v trávnikoch, vyššie druhy sa hodia aj na výsadbu k plotom. Využiť ich môžete aj na rozdelenie priestoru, napríklad oddelenie okrasnej a úžitkovej časti záhrady.

 

georginy4

 

Miniatúrne druhy môžete pestovať v nádobách na balkónoch a terasách a tiež v menších záhonoch v predzáhradkách, átriách a dvoroch. Nádoba však musí byť dostatočne veľká, inak sa rastlinám nebude dobre dariť. Kvety georgín sú mimoriadne trváce, z tohto dôvodu ich môžete rezať do váz. Pravidelný rez kvetov dokonca podporuje tvorbu ďalších kvetov.

 

VYTVORTE IM NAJLEPŠIE PODMIENKY

 

Georgínam sa bude dobre dariť na každom slnečnom a teplejšom mieste, ktoré je chránené pred vetrom. V polotieni a tieni kvitnú menej. Vyhovuje im bežná záhradná pôda. Najkrajšie sa rozrastú a pekne zakvitnú v piesočnatých pôdach a tých, ktoré nie sú príliš vlhké. V takejto pôde georgínam môžu zahnívať hľuzy. Potrebná je výživná a na humus bohatá pôda. Kvalitnú kompostovú zeminu je vhodné pridávať rastlinám každoročne na jar, pri výsadbe. Kompost môžete rozhodiť na miesto výsadby aj na jeseň. Pri výsadbe sa tiež osvedčilo pridať hnojivo NPK.

 

georginy koniec

 

VÝSADBA A OŠETROVANIE

 

Hľuzy georgín sa každoročne vysádzajú na pripravené miesta koncom apríla alebo začiatkom mája. Pri výsadbe treba dbať na správnu hĺbku – záleží od veľkosti hľuzy. Nezabudnite, že vrchná časť hľuzy by mala byť asi 5cm pod povrchom pôdy. Takisto treba prihliadať na správne rozstupy medzi jednotlivými rastlinami. Vyššie druhy vysaďte aspoň 100 cm od seba a nižšie 50-70cm od seba. Vyššie druhy sa sadia jednotlivo, nižšie do skupiniek.

 

ruzove georginy

 

Po výsadbe treba rastliny výdatne a pravidelne zavlažovať, k prihnojovaniu ale treba pristupovať opatrne. Rastliny, ktoré sú intenzívne prihnojované totiž tvoria viac listov a menej kvetov. Po vyrastení stoniek treba začať myslieť aj na zaštipovanie výhonov. Zabezpečíte si tým viac kvetov a viac olistené rastliny. Vyšším druhom je nutné poskytnúť aj pevnú oporu, môžete tak urobiť už pri výsadbe. Počas sezóny je dôležité odstraňovať odkvitnuté kvety, podporí sa tým tvorba nových. Hľuzy georgín potom treba vybrať z pôdy po prvých mrazíkoch a uskladniť v bezmrazovom priestore.

 

Georgíny si môžete jednoducho rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov z naklíčených hľúz začiatkom jari vo vykurovanom skleníku, delením hľúz a vybrané druhy aj výsevom semien.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It