Kvitnú od polovice leta, väčšinou aj počas celej jesene. Nájdeme medzi nimi trvalky aj letničky. Patria k pestovateľsky nenáročným a najvytrvalejšie kvitnúcim rastlinám.

 

rudbekie uvod

 


Rudbekie kedysi nechýbali v žiadnej dedinskej záhrade. Ich kvety, ktoré mnohým z nás pripomínajú malé slniečka, sa vynímali aj v nejednej predzáhradke alebo na dvore. Tam, kde sa im zapáčilo pretrvali veľa rokov bez toho, aby vyžadovali špecifickú starostlivosť. Hoci ide o vďačné a ľahko pestovateľné rastliny, zatienili ich neprávom iné druhy okrasných rastlín. Rudbekie sa pritom uplatnia nielen v zmiešaných kvetinových záhonoch (spolu s okrasnými trávami a trvalkami neskorého leta), ale aj v rôznych kvetinových ostrovčekoch, pri plotoch, vojdú sa aj do úžitkovej časti záhrady, nižšie druhy porastú aj vo vegetačných nádobách. Ich najväčšou prednosťou je dlhé obdobie kvitnutia, vďaka nim tak môže byť záhrad príťažlivá nielen v lete ale aj na konci sezóny.


Pohľad zblízka


Rudbekie vnášajú do záhrad svetlo, teplo, pozitívnu energiu a navodzujú príjemnú atmosféru leta. Obľubujú ich včely a iný užitočný hmyz. Atraktívne pôsobí každý jeden kvet, veľkolepo však najmä celý rozkvitnutý trs. Hoci doba kvitnutia rudbekií končí s prvými silnejšími mrazmi, odkvitnuté kvety môžu byť počas zimy prirodzenou dekoráciou kvetinových záhonov. V ideálnych podmienkach sa druhy, ktoré patria medzi trvalky rýchlo rozrastajú, pričom nie príliš agresívne a vytvárajú súvislejšie porasty. V období kvitnutia sa potom takýto trs stáva v záhrade neprehliadnuteľným prvkom. Jednoročné druhy sa zasa vďaka samovýsevu každoročne objavujú v záhrade znova, prípadne v miernych zimách dokážu rastliny prezimovať. Výhodou rudbekií je aj to, že ich pestovanie úspešne zvládnu aj menej skúsení pestovatelia. Preto sú ideálnou voľbou pre novo vznikajúce záhrady mladých rodín. Zároveň sú obľúbenou súčasťou záhrad v ekologickom štýle.

 

rudbekie 1

 

Pestovanie


Aj kvety tejto rastliny napovedajú, že predpokladom úspešného pestovania je voľba slnečného a teplejšieho miesta. Tu budú najlepšie prosperovať a každoročne veľmi bohato zakvitnú. Vyhnite sa pestovaniu v tieni, kvetov by bolo málo a životnosť rastliny nízka. Potrebná je aj výživná a priepustná pôda, ktorá by nemala byť dlhodobo zamokrená. Väčšina druhov rudbekií výborne toleruje po zakorenení aj suchšiu, prípadne štrkovitú pôdu. Doplnková zálievka je potrebná len v období dlhšie trvajúceho sucha počas najhorúcejších letných mesiacov. Skoro na jar treba rastliny každoročne dôkladne očistiť od všetkých suchých listov, zvyškov minuloročných kvetov a stoniek. V tomto období môžete rastliny aj prihnojiť kvalitným viaczložkovým hnojivom. Nie je to však nevyhnutné, rudbekie väčšinou kvitnú spoľahlivo aj bez toho. Veľkou prednosťou týchto rastlín je aj to, že nebývajú napádané chorobami či škodcami. Viac citlivejšie, najmä na hubové choroby listov, sú jednoročné alebo krátkoveké druhy.


Jar je tiež obdobím, kedy si príliš rozrastené trsy rudbekií môžete rozmnožiť delením, jednoročné druhy zasa treba vysiať do debničiek alebo parenísk. Ideálna doba na výsadbu dobre zakorenených sadeníc zo záhradníctiev je od jari do jesene. Nezabudnite, že vysádzať je vhodné len s neporušeným koreňovým balom a že do skupiny treba umiestniť, v ideálnych rozostupoch, viac kusov. Docielite tým krásne kvitnúci trs v nasledujúcich obdobiach.

 

rudbekie 7

rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta)


Vyberte si


V sortimente rudbekií nájdete vzrastovo vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy. Medzi jednoročné druhy patrí rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta). Má viacero pekných kultivarov s jednoduchými alebo plnými kvetmi. Kultivar Cherry Brandy má napríklad kvety sfarbené do bordova. Ak má ideálne podmienky, v záhradách sa objavuje vďaka samovýsevu každoročne.


Medzi trváce druhy patrí napríklad vzrastovo najvyššia rudbekia najväčšia (Rudbeckia maxima), ktorá dorastá do výšky takmer 2m. U nás sa bežne nepredáva ale je to krásna a mohutne pôsobiaca trvalka. Má šedasté listy a uprednostňuje vlhkejšiu pôdu. K pestovateľsky nenáročným a krásne kvitnúcim, vyšším druhom patrí aj Rudbeckia nitida. Vynikne v pozadí kvetinových záhonov, ako netradičný živý plot alebo ako solitér.


Zaujímavými plnými kvetmi sa pýši rudbekia strapatá (Rudbeckia laciniata). Je ako stvorená pre vidiecke záhrady. Vďačnou súčasťou zmiešaného kvetinového záhona je vzrastovo nižšia a najčastejšie vysádzaná rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida), najmä jej kultivar Goldsturm. Príťažlivá je aj stredne vysoká rudbekia trojľaločná (Rudbeckia triloba), ktorá vytvára množstvo menších kvetov. Raritou je menej dostupná, vlhkomilná rudbekia plstnatá (Rudbeckia subtomentosa), ktorej zvláštnosťou sú užšie, stočené kvetné lupienky. Tento druh zažiari v každom kvetinovom záhone, najviac na veľmi slnečných miestach.

 

rudbekie

rudbekia plstnatá (Rudbeckia subtomentosa)

 

rudbekie

rudbekia trojľaločná (Rudbeckia triloba)

 

rudbekie

rudbekia strapatá (Rudbeckia laciniata)

 

rudbekie

rudbekia najväčšia (Rudbeckia maxima)

 

rudbekie

(Rudbeckia nitida)

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It