V každej záhrade nájdeme miesta, kde sa rastlinám príliš nedarí. Ide napríklad o plochy pod plytko koreniacimi drevinami. Riešenie ponúka vždyzelená pôdopokryvná zeleň.

 

pachysandra2020

 

Využiť na zazelenanie problematických miest môžete osvedčený brečtan (Hedera helix), nenáročnú a pekne kvitnúcu zimozeleň (Vinca minor), skalník (Cotoneaster dammeri), alebo stále ešte málo pestovanú pachysandru (Pachysandra terminalis).


K tým najvďačnejším patrí práve pachysandra, ktorá aj v zimných mesiacoch zaujme sýto zelenou farbou listov. V ponuka sú už aj kultivary s bielo panašovanými listami. Jednotlivé, nápadne lesklé listy pôsobia na prvý pohľad ako umelé a spolu vytvárajú pohľadovo príťažlivý porast.


Táto pestovateľsky nenáročná a ani nie drahá rastlina dorastá do výšky 25-30 cm, rastie pomerne rýchlo a za krátky čas pokryje vďaka dlhým podzemkom pomerne veľkú plochu. Výborne znáša tieň, rastie aj v polotieni, menej sa jej darí na slnečných miestach kde má nepekné žltkasté listy. Znesie aj silnejšie mrazy a po poškodení rýchlo regeneruje.


Pachysandre vyhovuje priepustný, humózny, mierne vlhký substrát. Po zakorenení znesie dokonca aj sucho. Nežiada žiadne špecifické zásahy, netrpí chorobami ani škodcami, priebežne ju však teba udržiavať rezom, aby zostala len vo vyhradenom priestore.


Ideálnou dobou na výsadbu tejto pôdopokryvnej rastliny je jar, kedy je zároveň príležitosť rozmnožiť si ju delením starších trsov. Ak chcete docieliť súvislý porast, vysaďte si rastliny do trojsponu, asi 5 rastlín na meter štvorcový. Pachysandra sa výborne uplatní v moderných minimalistických záhradách. dk

Pin It