Ide o nenáročnú a dlho kvitnúcu, typicky jesennú trvalku. Ak si ju vysadíte na správne miesto, ocení viac vašu nevšímavosť ako prehnanú starostlivosť.

 

rozchodnikovec

 

Rozchodníkovec nádherný (Sedum spectabile) vytvára zakrátko po vysadení bohato rozrastené trsy. Na konci leta a počas jesene kvitne plochými súkvetiami bielej, ružovej alebo červenej farby. Patrí k obľúbeným trvalkám a jeho pestovanie zvládnu aj úplní začiatočníci. Dokonca sa celkom jednoducho rozmnožuje. Stačí kúsok stonky zapichnúť do pôdy alebo skoro na jar rozdeliť staršie trsy.


Výborne sa tejto trvalke bude dariť na slnečnom a suchšom mieste, tam, kde sa iným rastlinám takmer nedarí. Znesie úpal, pôdy chudobné na živiny, skôr mierne alkalické. Bez problémov znáša aj zimy. Ak si túto trvalku raz vysadíte, každoročne vás poteší množstvom súkvetí a mohutnosťou trsu.


Netrpí chorobami ani škodcami. Vo vlhkých pôdach a často zalievaných výsadbách však môže trpieť hnilobou. Nepotrebuje prihnojovanie, stačí skoro na jar zostrihať suchú nadzemnú časť. Ak by ste to urobili na jeseň, pripravili by ste sa o prirodzenú zimnú dekoráciu. Zoschnuté hnedasté súkvetia sú totiž v záhrade veľmi pôsobivé.


Rozchodníkovec nádherný má viacero pekných kultivarov, tieto sa dajú bežne zohnať. Preto ak sa vám táto trvalka zapáči, môžete vyskúšať pestovať rôzne varianty. Vynikne v trvalkových záhonoch, v skalkách, v štrkových plochách, v predzáhradkách a pestovať ho môžete úspešne aj vo vegetačných nádobách. Rezané súkvetia tiež vydržia veľmi dlho svieže vo váze s vodou. dk

Pin It