Budleja Dávidova patrí v posledných rokoch k obľúbeným a často vysádzaným okrasným krom. Zoženiete ju aj počas leta, je to vhodná príležitosť na jej výsadbu.

 

budleja2019

 

V záhrade nájdite pre budleju slnečné a teplejšie, viac chránené miesto. V polotieni ani v tieni sa jej nedarí. Drevina obľubuje skôr suchšiu priepustnú pôdu, vyhnite sa preto miestam, kde sa hromadí voda. Zároveň je nevyhnutné poskytnúť tejto rastline dostatok priestoru, v ideálnych podmienkach sa zvykne rozrásť do šírky. Nevhodná je výsadba k plotom – môže presahovať na susedné pozemky a tiež tam, kde sa k nej nebudete môcť dostať. Každoročne skoro na jar totiž treba túto drevinu ostrihať, inak nebude bohato kvitnúť. Excelovať môže v strede alebo pozadí väčšieho kvetinového záhona.

Budleju vysádzajte v tomto období vždy len s kompaktným koreňovým balom. Výsadbu si nenechávajte na neskorú jeseň, rastlina by sa nestihla zakoreniť. Po výsadbe nezabúdajte na pravidelnú zálievku, je potrebná na rýchle zakorenenie. Pred prvou zimou odporúčam umiestniť okolo kmeňa a na pôdu hrubšiu nástielku zo suchého lístia a chvojok. V nasledujúcich rokoch už zimnú ochranu dobre zakorenené jedince nepotrebujú. dk

Pin It