Bazalka patrí k vyhľadávaným bylinkám. Hoci je v našich podmienkach jednoročnou rastlinou, jej pestovanie rozhodne odporúčame.

 

bazalka2019

 

Predpestované sadenice s kvalitným koreňovým balom si môžete vysadiť už od mája do začiatku leta. V záhrade tejto rastline vyberte teplejšie a slnečné miesto, s priepustnou, skôr suchšou pôdou. Nevysádzajte ju do polotieňa alebo tieňa, nebude sa jej tu dariť.


Bazalka môže byť súčasťou bylinkového záhona, olemovať úžitkové hriadky alebo rásť  spolu s rajčinami. Toto spojenie sa mimoriadne osvedčuje. Ak nemáte záhradu, bazalku môžete úspešne pestovať aj vo väčších črepníkoch so substrátom, ktorý je určený na pestovanie byliniek. Aj v takomto prípade je potrebné vyhradiť rastline slnečné a teplejšie miesto.


Bazalka nie je náročná na pestovanie, dôležité bude odstraňovať jej pravidelne tvoriace sa kvety. Vďaka tomu si rastlina počas celej sezóny udrží pekný kríkovitý tvar. Na použitie v kuchyni, pri príprave a dochucovaní jedál, sa hodia najmladšie lístky a nové výhonky. Tie sa tvoria aj vďaka tomu, že rastlinu budete pravidelne zaštipovať. Bazalka nežiada veľa vlahy, vodu jej stačí dopriať najmä po vysadení a to kvôli dobré zakoreneniu. Neskôr ju stačí zavlažovať len v dňoch, kedy niekoľko dní po sebe pretrvávajú horúčavy. Prihnojovanie nie je potrebné. S prvými chladnejšími dňami bazalka začína chradnúť a postupne odumiera. Ak ju ale máte vysadenú v črepníkoch, môžete si ju preniesť do svetlej zimnej záhrady.


V sortimente bazaliek nájdete rôzne kultivary, niektoré dokonca majú jemne skučeravené listy. Najbežnejšie sú zelenolisté, tie sa skvele hodia na kuchynské použitie, dekoratívnejšie sú ale najmä kultivary s nádherne purpurovými listami. Je ich hneď niekoľko a uplatnenie nájdu aj na záhonoch s okrasnými rastlinami. Na pestovanie v nádobách sa zasa hodí drobnolistá bazalka (kultivar Compact), ktorá sa vyznačuje neskorším kvitnutím a rýchlou tvorbou nových výhonkov.


Veľkou prednosťou tejto aromatickej rastliny, ktorá pochádza z ďalekej Indie je aj schopnosť odpudiť dotieravý hmyz – muchy aj komáre. Aj vďaka tomu sa bazalku oplatí pestovať či už na balkónoch alebo v oknách. dk

Pin It