Počas letných horúcich a slnečných dní bohato rozkvitajú. Akonáhle sa zhorší počasie alebo prichádza večer, kvety sa zatvoria. Rastlina kvitne až do neskorej jesene.

 

gazania

 

V pôvodnej domovine – v južnej Afrike rastú gazánie ako trvalky. U nás ich môžete pestovať len ako letničky, čiže každoročne v máji si musíte vysadiť predpestované sadenice. Tieto si môžete kúpiť alebo vypestovať z marcového výsevu.


Z nízkej prízemnej ružice kopijovitých tmavozelených listov, ktoré často majú rôzne tvary, vyrastajú pestré súkvetia. Ak má rastlina ideálne podmienky, je ich veľa. Najčastejšie sú kvety žlté, oranžové ale aj bordové, biele, buď jedno alebo viacfarebné.


Gazánie obľubujú slnečné, teplejšie a skôr suchšie stanovištia. Vysadiť si ich preto môžete aj na miesta, ktoré nie sú často zavlažované. Po vsadení je ich ale potrebné výdatne zavlažovať, aby sa dobre zakorenili.


Uplatnia sa na okraji kvetinových záhonov, poslúžia na olemovanie chodníkov a pestovať ich môžete aj vo vegetačných nádobách, najlepšie v rámci kombinovaných výsadieb. Na záhone vždy viac ako jedna rastlina vynikne skupina viacerých. Pohľad na nádherné kvety počas slnečných dní je potom okúzľujúci. dk

Pin It