V období, kedy končí zima a začína jar pôsobí v záhrade každá kvitnúca rastlina príťažlivo. Množstvom drobných kvetov púta nenáročný vresovec.

 

vresovec2019

Kvitnúce vresovce pleťové (Erica carnea) dostanete v tomto období kúpiť v kvetinárstvach, záhradníctvach alebo hobby marketoch. Ide o nenáročné a príťažlivé nízke dreviny. Najčastejšie sú v predaji bielo, jemne fialovo alebo ružovo kvitnúce kultivary.


Vyplatí sa kúpiť si viac kusov z jedného druhu a vytvoriť si z nich peknú skupinku. Pri výsadbe samozrejme myslite na dostatočné rozostupy medzi jednotlivými rastlinami. Zakrátko sa porast pekne spojí. V čase kvitnutia je pohľad na porast vresovcov veľkým zážitkom.


Zakúpené vresovce si vysaďte čím skôr na vybrané miesto. Rašelinový substrát v črepníkoch totiž veľmi rýchlo presychá a hrozí, že vám uschne aj zakúpená rastlina. Po výsadbe do voľnej pôdy je rovnako nevyhnutá pravidelnejšia zálievka, rastliny ale už nie sú tak ohrozované vysychaním.


Vresovec pleťový vám nezaberie veľa miesta, hodí sa do modernej aj vidieckej záhrady, vysadiť si ho môžete aj na dvory a do predzáhradky. Na rozdiel od vresov nie je až tak náročný na pôdu (netreba ju špeciálne upravovať), znesie v nej aj vyšší obsah vápnika. Je mrazuvzdorný, nie je napádaný chorobami ani škodcami. Je to výborná pôdopokryvná, vždyzelená drevina, každoročne bohato kvitnúca. Ak ju pravidelne po odkvitnutí ostriháte, udrží si počas celého roka príťažlivý kompaktný tvar.


Vresovcu sa najlepšie darí na slnečnom mieste, napríklad pred skupinkou ihličnanov. Po zakorenení drevina znesie aj suchšiu pôdu. Pri výsadbe je vhodné primiešať do pôdy trochu rašeliny a piesku. Najkrajšie vynikne súvislý porast zložený z niekoľkých jedincov. Výbornými spoločníkmi vresovcov sú borovice kosodreviny, ostrice, borievky a vresy. Kvitnúce vresovce lákajú užitočný hmyz, preto by nemali chýbať predovšetkým v ekologicky koncipovaných záhradách.dk

Pin It