Dreviny môžete pestovať nielen vo voľnej pôde ale mnohé aj v nádobách. Ozdobíte si nimi balkóny, terasy, dvory a átriá. Ako ich ochrániť pred nástrahami zimy?

dreviny nadoba

 

Mrazivú a suchú zimu prežijú bez poškodenia hlavne dobre zakorenené dreviny. Zakrpatené alebo vytvarované ihličnany, vždyzelené listnáče, levandule, vresy a vresovce však potrebujú kvalitnú opateru aj počas najchladnejších dní roka. Ak je slnečno a sucho, treba im dodať vlahu. Listy totiž vodu odparujú aj počas slnečných zimných dní ale často im nie je umožnené ďalšiu získať. Deje sa tak často počas dní, kedy je zamrznutá pôda.


Dreviny tak postupne vysychajú a hynú, čo je škoda. Mnoho ľudí si pritom myslí, že za uhynutím týchto drevín je mráz. Zabrániť sa zbytočným stratám dá veľmi jednoducho. Stačí dreviny v nádobe, najmä mladšie a slabo zakorenené, aj v zime občas zaliať.


Ideálne je zalievať počas dní kedy nemrzne a je slnečno, najlepšie okolo obeda alebo poobede. Na zálievku použite studenšiu vodu, nie zohriatu z vnútra. Naberte si ju do krhly a nechajte chvíľu odstáť vonku. Pri zavlažovaní dajte pozor, aby ste koreňový bal dreviny príliš nezmáčali. Radšej zalievajte menej a častejšie. Za tento malý úkon sa vám dreviny odmenia dlhou životnosťou a reprezentatívnym vzhľadom. dk

Pin It