hortenzie jesenAk vám počas sezóny hortenzie bohato kvitli, zaslúžia si aj správne zazimovanie. Často s tým súvisí otázka či ich pred zimou strihať alebo nie. Ako je to správne? 


Na jeseň môžete z hortenzií odstrániť maximálne odkvitnuté súkvetia a tie použiť na zimnú dekoráciu. Avšak aj s týmto krokom môžete počkať na jarné obdobie. Ak sa predsa len rozhodnete dať kríky na zimu do poriadku, dajte pozor a súkvetia odstrihnite tesne nad zdravým púčikom pod nimi. Určite nestrihajte viac, pripravili by ste sa o kvety v budúcom roku. Na jar potom rastliny ostrihajte podľa konkrétnych požiadaviek jednotlivých druhov. Keďže sa výrazne líšia, je vhodné si to vopred overiť. Niektoré hortenzie sa napríklad strihajú tesne nad pôdou, iným sa odstránia len zvyšky kvetov.

 

V tomto roku už rastliny neprihnojujte, ak je suchšia a teplejšia jeseň, môžete ich zavlažiť. Vyplatí sa tiež nahrnúť ku koreňom čistú rašelinu. Ochránite tak korene počas zimy. Hortenzie už nepresádzajte. Jedince vo vegetačných nádobách môžete preniesť na chránené miesto. dk

Pin It