kalykantKalykant floridský (Calycanthus floridus) patrí k nie tak často pestovaným, skôr menej známym drevinám. V záhradách je však vzácnym, exotickým hosťom. Kvitne v tomto období.


Kalykant je opadavý a skôr pomalšie rastúci listnatý ker. Upúta krásnymi vínovočervenými kvetmi, ktoré nádherne voňajú vyrastajú na konci konárikov plných sviežo pôsobiacich listov. Ovocná vôňa exoticky pôsobiacich kvetov je najsilnejšia podvečer a šíri sa do vzdialenejšieho okolia. Z tohto dôvodu je vhodné ker vysádzať do okolia altánov, terás a odpočívadiel.

 

Vynikne ako solitér, rovnako aj zakomponovaný v kvetinovom záhone, či v skupine s inými krami. Na jeseň je ker príťažlivý vďaka žltému sfarbeniu listov. V nádobách jej pestovanie nie je vhodné.

 

Drevina nie je pestovateľsky náročná, nie je napádaná chorobami ani škodcami. Dorastá najviac do výšky dvoch metrov. Dostanete ju kúpiť aj v tomto období, v kvitnúcom stave. Môžete si ju hneď s kompaktným koreňovým balom aj vysadiť. Najlepšie sa kalikantu darí na slnečnom alebo mierne tienistom mieste. Ideálne s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Na suchších miestach sa tejto drevine nedarí najlepšie, rovnako nie ani na miestach premáčaných. Vhodné je po výsadbe rozložiť okolo dreviny kôrový mulč. Pomôže udržať potrebnú vlhkosť a zabráni rastu buriny.

 

Prvý rok po výsadbe je vhodná na zimu aj koreňová prikrývka, prvý rok môže byť pre tento ker kritický. Drevina sa však po zakorenení stáva dostočne odolná. Špeciálny rez pri tejto dreviny nie je potrebný. Stačí drevinu len raz za čas, ideálne skoro na jar zrezať. Udrží si tým príťažlivý kompaktný tvar.dk

Pin It