Ešte aj v tomto období sa môžete v záhrade pustiť do viacerých potrebných činností. Najdôležitejšie je postupne pripravovať záhradu a rastliny na zimu.

 

jesen2021 v november


Počas slnečných novembrových dní pravidelne odstraňujte z trávnikov všetko napadané lístie, spadnuté plody alebo zvyšky kôry. Po odprataní môžete suché lístie nahrnúť k živým plotom alebo k nedávno vysadeným krom. Napadané lístie odstraňujte aj zo skaliek, vresovísk a tiež z hladín jazierok. Hromadiť by sa príliš nemalo ani v kvetinových záhonoch. Napadané lístie dajte preč aj z miest pod ovocnými stromami, mohlo by byť zdrojom chorôb alebo útočiskom škodcov.


Z trvalkových záhonov odstráňte čo najskôr všetku trvácu burinu a to aj s koreňmi. Odstrihnúť môžete už teraz aj suché nadzemné časti niektorých trvaliek, napríklad floxov a pivoniek. Ponechajte suché stonky a súplodia vyšších rozchodníkov, veroniky, rudbekie, sápy a japonských veterníc. Stanú sa peknou prirodzenou dekoráciou záhonov počas zimy.


Čím skôr tiež vyberte z pôdy hľuzy kán a georgín, ktorým mráz spálil nadzemnú časť. Hľuzy si riadne označte a správne ich zazimujte v pivnici. Vonku v pôde zostať nemôžu. Keď ste doteraz nestíhali, vysadiť si ešte stále môžete do menších a väčších skupiniek cibule tulipánov, hyacintov, modríc, korunkoviek, scíl, krokusov, puškínií a ďalších druhov. Cibule a hľuzy na jar kvitnúcich rastlín sa dajú vysadiť aj do kvetináčov, ktoré naplníte záhradníckym substrátom.

Kým nie je zamrznutá pôda, je naďalej príležitosť vysádzať opadavé kry a zakladať živé ploty z opadavých listnáčov. Sadiť môžete aj okrasné stromy, okrem tých teplomilnejších. Rizikovejšia je už v tomto období výsadba ihličnanov a vždyzelených listnáčov, tú radšej zrealizujte skoro na jar. Ak túžite po popínavých drevinách, aj tie, avšak skôr opadavé druhy, si teraz ešte môžete vysadiť. Do zamrznutia pôdy sa dajú presádzať z menej vhodného miesta na vhodnejšie aj listnaté kry alebo stromy, ale len mladšie jedince. Tie staršie už presadenie znášajú horšie.


Počas suchších jesenných dní nezabudnite zavlažovať nedávno vysadené dreviny, ihličnany, vždyzelené listnáče a vresy. Nezabudnite ani dreviny a ďalšie trváce rastliny, hlavne vždyzelené listnáče, v kvetináčoch.
Zlikvidujte tiež chradnúce letničky na záhonoch a v kvetináčoch, substrát vysypte, nádoby vyčistite a uskladnite.


Postupne si pripravte a podľa potreby dokúpte všetko potrebné na zazimovanie. Dôležitá je netkaná textília, využijete tiež jutovinu alebo trstinové rohože. So zazimovávaním začnite hneď ako nastúpia prvé mrazivejšie dni. dk

 

Pin It