azalkyIzbové azalky (Rhododendron simsii) pochádzajú z vlhkých lesov Japonska a Číny avšak dobre sa udomácnili aj v našich bytoch.


Ak sa však tejto rastline má dobre dariť v interiéri, potrebuje svetlé a skôr chladnejšie miesto s teplotou maximálne 15°C. Okrem toho je ju nevyhnutné umiestniť do priestoru s rozptýleným svetlom, prípadne do polotieňa. Nevhodné je miesto s dopadajúcimi slnečnými lúčmi a tesná blízkosť okenných tabúľ. Ideálne je tieto inak pomaly rastúce rastliny zalievať mäkkou odstátou vodou. Azalka nemá rada presychanie substrátu, ani premočenie koreňov. Vyžaduje  vyššiu vzdušnú vlhkosť, suchý vzduch v súčasných bytoch jej vyslovene škodí, rovnako ako aj blízkosť tepelných zdrojov či napríklad prievam - často otvárané dvere a okná.

 

Vyplatí sa rastlinu aj pravidelne rosiť vlažnou vodou vďaka čomu bude pôsobiť vitálnejšie. Lesk na listy sa na ošetrovanie azaliek nesmie používať, vyčistiť listy však môže priebežné osprchovanie rastliny. Prihnojovanie počas kvitnutia nie je potrebné, ale ani na škodu. Dokonca môže pomôcť k tomu, aby rastlina bola pekne olistená a o rok opäť rozkvitla. Aj keď počítať treba s tým, že množstvo kevtov už také obrovské nemusí byť. Použiť na prihnojovanie treba len hnojivo na kyslomilné rastliny.

 

Azalky vynikajú lievikovitými kvetmi, ružovej bielej alebo červenej farby. Pekné sú aj ich menšie, tmavozelené, lesklé listy. Bohatým kvitnutím a atraktívnym kríkovitým rastom ozdobia chladné verandy, chodby, prípadne spálne. Po odkvitnutí ich netreba vyhadzovať, aj naďalej sa dajú úspešne pestovať, počas leta dokonca aj na balkóne či v záhrade.

Pin It