Letné obdobie je plné kvetov. Kvitnú letničky, trvalky, ruže, bylinky, viaceré kry a čoraz obľúbenejšie georgíny. Ako sa o rozkvitnuté záhony správne postarať?

 

kvetinove leto

 


Dôležité je zabezpečiť rastlinám najmä dostatok vlahy. Nevyhnutné je ale rozlišovať. Niektoré rastliny potrebujú vlahy viac – tie zavlažujte pravidelne a výdatnejšie, iné, suchomilnejšie druhy, znesú len občasné zaliatie. Tieto rastliny zalievajte najmä počas dlhšie trvajúcich horúcich a slnečných dní bez zrážok. Je preto dôležité vedieť, čo pestujete. Rozkvitnuté rastliny zalievajte vždy čo najbližšie ku koreňom, nie na listy ani kvety. Ak sa aj voda na listy dostane, je dôležité, aby listové plochy opäť rýchlo oschli. Zalievajte preto skôr ráno, ak sa aj voda dostane na nadzemné časti rastlín, väčšinou sa rýchlo  stratí. Rizikové je zalievať rastliny večer a nechať vlhké listy počas celej noci. Ak sa totiž voda pravidelne sústreďuje a najmä v noci pretrváva na listoch, hrozí rozvoj hubových chorôb.


Okrem zavlažovania odporúčame aj prihnojovanie kvetinových záhonov, vždy podľa požiadaviek pestovaných druhov. Najvyššie nároky na príjem živín majú letničky. Trvalky stačí prihnojiť po odkvitnutí, rovnako aj ruže. Ak budete rastliny na záhonoch prihnojovať, potešia vás väčším množstvom kvetov. Kvitnutie pritom môžete u mnohých okrasných rastlín výrazne predĺžiť, stačí priebežne odstraňovať odkvitnuté kvety a zabrániť tvorbe semien. Rastlina zareaguje tvorbou ďalších kvetov, často je ich viac.


Z kvetinového záhona tiež počas celého leta odstraňujte burinu, zbytočne by kvitnúcim rastlinám odoberala vlahu a živiny. Nezabudnite ani na pravidelnú kontrolu zdravotného stavu rastlín. Ak nájdete stopy po škodcoch, či prvé príznaky chorôb, okamžite zasiahnite. Napadnuté rastliny sa obvykle rýchlo spamätajú a ďalej pokračujú v raste. Ak problém zanedbáte, rastlina bude chradnúť a môže uhynúť. Proti chorobám a škodcom môžete zasiahnuť nielen chemickými prípravkami ale aj mnohými ekologickejšími, ktoré sa vyznačujú prírodným zložením. Nevyhnutné je správne určiť problém a zistiť si správny spôsob riešenia. K ďalších potrebným činnostiam patrí odstraňovanie suchých, žltnúcich alebo poškodených listov a poskytnutie pevnej opory vyšším druhom. Pri silnejšom vetre by sa totiž mohli poškodiť alebo zlomiť. dk

Pin It