Večernica voňavá (Hesperis matronalis) je stará, u nás ale veľmi málo pestovaná okrasná rastlina. Ako napovedá už jej názov, vyniká príjemnou vôňou svojich kvetov.

 

vecernicaa

 


Kvety večernice sú drobnejšie, fialové, na rastline sa objavujú vo veľkých množstvách. Predovšetkým večer prekrásne voňajú. Z tohto dôvodu by večernica nemala chýbať v žiadnej vidieckej, prírodnej alebo romanticky ladenej záhrade. Miesto by ste jej mali vyhradiť v blízkosti miest, kde sa najradšej zdržiavate. Nemusíte sa obávať, vôňa kvetov tejto rastliny nie je silná, ani obťažujúca. Skôr príjemná, typicky kvetinová.


Ide o dvojročnú rastlinu, ktorá v prvom roku po vysiatí vytvorí bohato olistené trsy šedastých listov a v druhom roku rozkvitá. Hlavné obdobie kvitnutia je máj až jún, niekedy kvitne ešte aj v júli.


Večernica je asi 1m vysoká rastlina, ktorá najviac vynikne ak je vysadená v menších alebo väčších skupinách. Zakomponovať ju môžete do zmiešaných kvetinových záhonov, vysadiť k terasách a altánom, do predzáhradky alebo aj medzi bylinky, či k ružiam. Večernicu môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách a to najlepšie samostatne.


Pestovanie tejto rastliny nie je zložité. Žiada slnečné alebo polotieniesté miesta, s mierne vlhkou a výživnou pôdou. Ak si ju raz do záhrady vysadíte, často sa rozširuje samovýsevom. V prípade, že chcete získať čo najviac nových rastlín, neponáhľajte sa s odstraňovaním odkvitnutých kvetov. Semená večernice dostanete kúpiť v špecializovaných internetových obchodoch s osivami. dk

Pin It