K prestížnym akciám pre milovníkov záhrad a kvetov, ktoré sa každoročne uskutočňujú vo Veľkej Británii patrí aj festival Hampton Court Flower Show.

 

hampton2018 uvod

Na tejto najväčšej kvetinovej výstave sveta, ktorej príprava trvá až 18 mesiacov sme našli viacero zaujímavých noviniek a inšpirácií. Mnohé sa dajú uplatniť aj v našich podmienkach.


Príjemné, farbami, vôňami, skvelou atmosférou a predovšetkým inšpiráciami presýtené podujatie sa uskutočňuje tradične na výnimočnom mieste, pri starobylom tudorovskom sídle Hampton Court, neďaleko Londýna. Už príchod k miestu konania výstavy je veľkolepý. Prechádzate cez udržiavanú zámockú záhradu, popri typických anglických kvetinových záhonoch a pod mohutnými tvarovanými tismi. To najkrajšie čaká až v areáli s rozlohou 34 ha a s dlhými vodnými nádržami.


Aromaterapia, detstvo a les


Kroky väčšiny návštevníkov mierili do obrovského veľtržného stanu s rozlohou 6 750 metrov štvorcových, kde bolo aj teraz sústredených nielen veľa tradičných, prevažne okrasných rastlín ale aj veľmi veľa nového, zatiaľ v našich končinách neznámeho. Prezentovalo sa tu až 85 špecializovaných škôlok s unikátnym rastlinným sortimentom od okrasných tráv, japonských javorov, hortenzií, funkií, papraďorastov, muškátov, fuksií, trvaliek, plamienkov až po kaktusy, sukulenty, mäsožravé rastliny a ďalšie známe aj menej známe skupiny rastlín.


Nás zaujalo napríklad množstvo nových trvaliek, ktoré sa postupne dostávajú aj k nám. Niektoré sú akýmsi pripomenutím detstva, teda to čo bolo kedysi obľúbené ide opäť do popredia. V množstve vystavených exponátov sme však našli aj rastliny, ktoré náš život robia príjemnejším. Napríklad slúžia na záhradnú aromaterapiu alebo pomáhajú odpudzovať doterný hmyz alebo poslúžia na vytvorenie príjemného záhradného meditačného kútika. Objavili sme tu napríklad účinný plektrant, ktorý má veľa pekných foriem. Je to perspektívna okrasná aj užitočná rastlina, zaháňa doterný hmyz a dezinfikuje vzduch. Chceli by ste si vyskladať záhradu s atmosférou lesa? Žiaden problém. Aj to je zaujímavý trend a ponuka vhodných rastlín je už skutočne obrovská.


Kto miluje ruže, príde si na tomto podujatí rozhodne na svoje. Ponuka a to aj exponátov v podobe ružových aranžmánov je skutočne veľkolepá a tradíciou je aj tu oceňovanie najkrajších výpestkov.


Relax, hodnota a prirodzenosť


Na výstavnej ploche bolo prezentovaných veľké množstvo inšpiratívnych a ukážkových riešení. Tradičným lákadlom sú v Hampton Court Flower Show ukážkové záhrady. Teraz pribudla nová kategória tzv. Lifestylové záhrady, ktoré ponúkali množstvo inšpirácií do reálnych záhrad. Ukážkové záhrady stvárňovali niektoré najzaujímavejšie nové smerovania záhradnej architektúry.


Pozornému návštevníkovi tohto festivalu iste neuniklo, že zo záhrad sa stále viac vytrácajú klasické trávniky. Sú totiž pomerne náročné na starostlivosť, ten, kto ich chce mať krásne musí vynaložiť veľa času aj financií. Trávniky sú viac nahrádzané napríklad porastom pôdopokryvných rastlín alebo vzdušnejšími kvetinovými záhonmi, ktoré pôsobia viac prírodnejšie a prirodzenejšie. Na prvý pohľad môžu byť usporiadané. Nemusí v nich byť ani veľa druhov rastlín. Ide o farebné zladenie a zopakovanie rastlín na viacerých iných miestach v danej záhrade alebo ploche. To je ďalší silný trend, opakovanie už raz použitých prvkov na iných  miestach v rámci záhrady. Čiže sa volí menej rastlinných druhov avšak viac kusov a viac opakovaní.


Trendom sú záhrady plné harmónie s priestorom na relaxovanie a také, ktoré sú zároveň reprezentatívnym priestorom. Aj preto sa záhrady zakladané v posledných rokoch čoraz viac dopĺňajú zaujímavými a hodnotnými umeleckými dielami.


Dôraz na ekológiu


Rastie tiež dôraz na ekologické riešenia v záhradách. Frekventovanejšími pojmami sú kompostovanie, triedenie/recyklácia či zbieranie a používanie dažďovej vody. Tá sa dá využiť minimálne na zalievanie. Kompost je stále viac cenené prirodzené záhradné hnojivo, ktoré prispeje k tomu aby záhrada prekvitala. Naopak trendom je postupný odklon od intenzívneho používania rašeliny a rašelinových substrátov.


Návštevníci podujatia sa mohli presvedčiť o tom, že aj kompostovisko sa môže stať prívetivejšou súčasťou záhradného priestoru. Pokiaľ ide o recykláciu, aj tá je v kurze. To, čo je zdanlivo na vyhodenie môže byť originálnym prvkom vďaka čomu získa záhrada svojskú pečať. Len treba dané predmety do záhradného priestoru precízne zakomponovať. Niekedy postačí vytvoriť zaujímavú retro podlahu, pridať doplnky a vhodné rastliny. V záhradách sa častejšie objavuje cortén, ktorý je zaujímavý napríklad v spojení s vodou a minimalistickou výsadbou. Pokiaľ ide o doplnky, hitom sú rozmanité vintage doplnky a prírodné dekorácie.


Záhrada na úžitok


To, čo sa niekedy schovávalo sa teraz vykladá do popredia. Súčasťou okrasných záhonov sa stávajú úžitkové rastliny, napríklad zelenina, ktoré za určitých okolností skutočne majú aj hodnotnú okrasnú funkciu. Vysoko populárne je aj pestovanie byliniek, liečivých, prípadne koreninových rastlín. Nielenže pribudlo veľa nových druhov ale aj možnosti ako tieto rastliny pestovať.


Vyskúšať sa dá vertikálna výsadba. Tento typ výsadby sa výborne hodí tam, kde nie je veľa miesta a na podujatí bolo predstavených hneď niekoľko riešení. Celkovo sú vertikálne záhrady silným trendom a možností akú podobu im dať je obrovské množstvo. Pestovať sa týmto spôsobom dajú nielen okrasné ale aj úžitkové rastliny.


Do pozornosti vstupujú aj exotické rastliny, ktoré pomôžu počas teplejších dní roka vytvoriť si pri dome atmosféru ďalekých trópov. Na vytvorenie exotického kútika postačí len pár bohato olistených jedincov v nádobách. Veľa urobí už aj jeden rozrastený figovník.


Koncepcia záhrady


Aj tá sa mení a dobre to bolo vidieť aj na podujatí Hampton Court Flower Show. Množstvo riešení sa venovalo práve tomu, ako vtesnať na menší priestor čo najviac zaujímavého. Každá záhrada tiež získava po novom akési srdce kde sa umiestňuje buď zaujímavý solitérny strom, vodný prvok alebo plastika. Prvkom, ktorý nás najviac upútal boli akési záhradné bary, ktoré sa dajú výborne využívať počas celého leta a ešte aj na jeseň. Prekvapivo - aj s barovým sedením. Exteriérové kuchyne a grilovacie zóny tak dopĺňa tento nový a zaujímavý prvok, ktorý dáva pobytu v záhrade ďalší zaujímavý rozmer.


V trendových záhradách nechýba vodný prvok. Po novom to môže byť napríklad zrkadlisko umiestnené v priestore geometrického tvaru, kde sa odráža okolitá bujnejšia výsadba a zároveň to môže byť miesto príjemného osvieženia, napríklad pre domáce zvieratá. Alebo aj nenápadnejšie pramenisko či miesto odkiaľ sa do záhrady v horúcom lete šíri osviežujúca vodná hmla.


V záhradách novšieho typu majú miesto tiež dynamické vodné prvky aj voda v nádobe so zaujímavou výsadbou. Tento prvok privítajú aj tí, čo majú len balkón a terasu. Záhradný priestor si môžete, ako sme na tomto podujatí videli, ozvláštniť aj množstvom ďalších zaujímavých prvkov. Na festivale sme videli netradičnú deliacu stenu z narezaného dreva ale aj skrýšu pre deti a domáce zvieratá z vŕbového prútia. Takéto prvky sa stávajú ozdobou a pre deti vítanou atrakciou. V kurze je originalita, teda riešenia vyrobené na mieru pre každú záhradu, podpora miestnych zdrojov a návrat k tradíciám. Ale aj spomienka na to, ako sa rastliny vyvíjali a vznikali. Na podujatí bola v tejto súvislosti prezentovaná atraktívna expozícia pozostávajúca až z približne 4000 rastlín.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It