Túžite po vlastnoručne vypestovaných baklažánoch a jahodách, ale nemáte záhradu? Pestovanie zeleniny zvládnete aj na balkóne alebo terase. Stačí iba vedieť, ako na to.

 

plastia balkon

 

Zabezpečte si šikovný hrantík


Pokiaľ sa chcete vyvarovať pestovateľských neúspechov alebo máte v pláne dlhšiu dovolenku, zabezpečte si samozavlažovacie nádoby. Rastliny v nich budete zalievať trikrát menej často ako by ste museli ak by boli vysadené v bežných hrantíkoch. Vďaka zásobníku s vodou si rastliny zoberú iba toľko vody, koľko skutočne potrebujú.


Jednoduchá manipulácia


Pre pestovanie na balkónoch a terasách je ideálna plastová nádoba. Je ľahká, takže sa neprepadnete k susedom a mimo sezóny sa dobre skladuje. Vybrať si môžete aj veľkoobjemové nádoby v ktorých sa dajú pestovať aj drobné ovocné stromčeky. Naviac má takáto nádoba odolné kolieska a madlo. Napriek tomu, že po naplnení je hrantík poriadne ťažký, manipulácia s ním je hračka.


Správna veľkosť nádoby = tajomstvo úspechu


Vegetačná nádoba musí poskytovať dostatok priestoru pre rastliny a ich korene. Vždy vyberajte radšej objemnejšie nádoby. Majte na pamäti, že podstatnú časť samozavlažovacej nádoby tvorí rezervoár na vodu. Zaujímajte sa teda predovšetkým, ako objemná je časť určená pre zeminu.


Vlaha zospodu ako v prírode


Predovšetkým paradajky sú citlivé na premočenie listov, ktoré vedie často k napadnutiu plesňou zemiakovou. Ani paprikám nesvedčí polievanie na list. Pri samozavlažovacích nádobách dolievate vodu do spodného zásobníka špeciálnou šachtou umiestnenou na okraji kochlíka. Listov sa voda nedotkne a naviac si rastlina berie vlahu rovnako prirodzene ako v prírode – zospodu. Aj hnojenie je v samozavlažovacích nádobách jednoduchšie. Živiny skrátka pridáte priamo do závlahy.


Odtok prebytočnej vody


Na čo sa často zabúda, je odtokový otvor. Správny samozavlažovací kvetináč musí mať prepad, ktorým uniká prebytočná voda. Hladina by nemala dosiahnúť k substrátu, aby nehnili rastlinám korene. To je dôležité predovšetkým pre rastliny, ktoré nie sú chránené strechou a jednoducho do nich naprší. Kvalitné samozavlažovacie kvetináče majú tiež hladinomer, vďaka ktorému dobre vidíte, koľko vody v zásobníku je.

 

 

Širokú ponuku samozavlažovacích hrantíkov ponúka česká firma Plastia na e-shope www.plastia.eu


Zdroj a foto: Plastia

 

PR

Pin It