E-shop MonaLu sa venuje predaju tilandsií. Viac o týchto rastlinách nám porozprávali jeho zakladatelia, Monika Hustáková, Lucia Kuráková a Matej Husták.

 

monalu uvod

  

Na svojej stránke máte uvedené, že tilandsie vám učarovali na Floride. Čím presne?

Pri návšteve tejto časti sveta zrejme každého zaujmú nevšedne vyzerajúce rastliny, ktoré visia zo stromov. Mnoho ľudí pri pohľade na ne rozmýšľa, či ide o parazitujúcu alebo bežnú zeleň. Inak to nebolo ani v našom prípade...

Začali sme pátrať a prišli sme na to, že ide o tilandsie, konkrétne o druh Tillandsia usneoides, teda tilandsiu bradovitú. Postupne sme začali prenikať do tajomstiev tejto skupiny rastlín a objavovali sme spôsoby ich pestovania a aranžovania. Tak vznikol nápad aranžovať tilandsie do rôznych dekorácií a prinášať tieto zaujímavé rastliny aj ostatným.

 

monalu cl

Zakladatelia E-shopu MonaLu: Monika Hustáková, Lucia Kuráková a Matej Husták

 

Tilandsie sú typické tým, že žijú bez pôdy. Mohli by ste nám ich bližšie predstaviť?

 

Ide o rastliny, ktoré patria do čeľade broméliovité. Ich pôvodným domovom je americké pobrežie, na západ od stredu Kalifornského poloostrova až po južné Čile. Pôvodne rastú aj na území od Floridy až po Argentínu.

Často sú označované ako vzdušné rastliny, v angličtine air plants, pretože väčšina z nich nemá korene, alebo ak ich aj má, slúžia len na prichytenie k pevnému podkladu. Veľakrát dostávame otázku, ako potom prijímajú vodu a živiny v nej rozpustené. Deje sa to prostredníctvom listov. Tilandsie potrebujú k svojmu životu najmä vzdušnú vlhkosť.

 

Ako teda prijímajú vodu?

 

Listy týchto rastlín sú pokryté bielymi šupinkami, ktoré vyzerajú ako chĺpky, odborne sa nazývajú trichómy. Cez ne rastliny získavajú z ovzdušia nielen potrebnú vlhkosť, ale aj živiny. Zároveň im pomáhajú prežiť dlhšie obdobia sucha a chránia ich pred nadmerným odparovaním vody a prehriatím.

 

 

„V období sucha šupinky pevne priľnú k listom, a tak zabránia rastline odpariť veľa vody. Preto je dôležité dávať pozor, aby sa šupiny na rastlinách nepoškodili.“

 

  

Rastlina by ich už nikdy neobnovila a mohla by uhynúť z dôvodu dehydratácie.

 

monalu

 

V ponuke e-shopu, ktorý ste založili pred dvoma rokmi, máte viacero druhov tilandsií. Koľko je na svete známych týchto rastlín? Aké sú medzi nimi rozdiely?

 

Existuje vyše 650 rôznych druhov tillandsií, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch základných kategórií. Niektoré tilandsie, napríklad Tillandsia streptophylla, Tillandsia capitata alebo Tillandsia tectorum snow majú na listoch sivý, resp. belavý povlak. Sú to druhy, ktoré sú výborne prispôsobené suchu a silnému svetlu. Niektoré rastú na skalách, iné na stromoch.


Predstaviteľom ďalšej skupiny je Tillandsia brachycaulos, ktorá má lesklé zelené listy a pochádza z lesov, kde často prší. Tieto druhy potrebujú viac vlhkosti, teplo a svetlo, ale nie priame slnko. Zástupcovia oboch skupín tilandsií sa dajú úspešne pestovať v bytoch a domoch, aj bez skleníka.


O tilandsiách sa hovorí, že nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Je to naozaj tak?

 

Keďže ide o živé rastliny, určite si zaslúžia aj našu pozornosť a starostlivosť. Ak by sme to mali zhrnúť, tak tilandsie uprednostňujú rozptýtelné, nie priame svetlo a výbornú cirkuláciu vzduchu.

Neobľubujú premokrenie a chlad, keďže sú to prevažne rastliny z oblasti trópov a subtrópov. V lete ich preto môžete mať aj na terase alebo v záhrade. Ak dodržíte pár jednoduchých zásad pri pestovaní, budú vám robiť radosť dlhý čas.

  

 

„Tilandsie neobľubujú zamokrenie a chlad, keďže sú to prevažne rastliny trópov a subtrópov. V lete ich preto môžete mať aj na terase alebo v záhrade.“

 

   

Najdôležitejším úkonom pri pestovaní týchto rastlín je rosenie vodou. Ako často im ho dopriať? Ako zistím, že rastlina má málo vody alebo naopak priveľa?

 

Aj keď sú tilandsie pomerne nenáročné rastliny, zavlažovanie je jedným z dôležitých faktorov ich úspešného pestovania. Vo svojom prirodzenom prostredí získavajú živiny z dažďovej vody. Pre ďalší život rastlín je preto priam rozhodujúce, akou vodou ich budete zalievať.

 

monalu

 

Tilandsie je potrebné minimálne raz do týždňa orosiť alebo namočiť do mäkkej dažďovej vody. Použiť môžete aj vodu z rybníkov, či väčších riek, v zime roztopený sneh alebo ľad. Ak máte možnosť zbierať dažďovú vodu, je to najlepšia voľba. Neodporúčam používať vodu z vodovodu alebo filtrovanú vodu.

 

Ak nemáte inú možnosť, odporúčam vodu z vodovodu prevariť v hrnci na sporáku. Neprevarená voda z vodovodu môže rastline upchať póry a tilandsia potom zvykne uhynúť. Voda by mala byť vlažná, nie studená alebo horúca.

   

 

„Rastliny treba rosiť tak, aby im voda nestekala do listovej ružice. Môžete ich otočiť tak, aby prebytočná voda stiekla napríklad na uterák. Keďže sú náchylné na hnilobu, nie je vhodné, aby zostávali mokré príliš dlho.“

 

  

Tilandsiám sa treba naučiť rozumieť, potom budete v ich pestovaní úspešní.

 

Je starostlivosť o tilandsie celoročne rovnaká alebo sa v priebehu roka mení?

 

Náročnejšie na pestovanie je vykurovacie obdobie, čiže počas zimných mesiacov. Rastliny v tomto období nesmú byť umiestnené pri vykurovacích telesách. Ak máte v byte suchší vzduch a spozorujete, že sa rastline skrúcajú listy alebo obschýnajú končeky, môžete ju rosiť aj dva-trikrát týždenne.

 

Do akého interiéru sú tieto rastliny vhodné?

 

Tieto často bizarne pôsobiace rastliny sa uplatnia v každom type interiéru. Môžete si nimi skrášliť moderný interiér alebo oživiť stenu živým obrazom. Sklenené dekorácie zavesené na brezových vetvičkách navodia zase príjemnú romantickú atmosféru. V lete dokážu byť prekvapivo príjemným skrášlením terás alebo balkónov.

 

Aká je ich životnosť?

 

Tilandsie sa pestujú najmä pre efektné listy, ale mnohé majú aj veľmi pekné kvety. Kvitnutie je zavŕšením ich reprodukčného cyklu. Kvitnú však iba raz za život a po odkvitnutí odumierajú. Všetci pestovatelia a nadšenci tilandsií však na túto chvíľu netrpezlivo čakajú a je to taký malý dôvod na oslavu, že sa to vôbec podarí.

 

monalu cl3

 

Následne začnú vytvárať dcérske rastliny, ktoré sa nemôžu oddeľovať od tej materskej, kým žije. Ak odumrie, dcérske rastliny je možné oddeliť.


Po odkvitnutí vytvárajú tilandsie plody, v ktorých sú semená. Nové rastliny sa dajú vypestovať aj z nich, nie je to však jednoduché a vyžaduje si to určité pestovateľské skúsenosti.

 

Tilandsie nie sú už na prvý pohľad rozložité rastliny. Akú veľkosť najčastejšie dosahujú?

 

Veľkosť tilandsií je rôzna, ale tilandsie s veľkosťou okolo 30 cm sa už považujú za veľké. Môžu byť aj väčšie, ale väčšinou ide o trsy materských a dcérskych rastlín.

 

V ponuke MonaLu nenájdeme len samotné rastliny, ale aj rôzne doplnky, do ktorých sa dajú tilandsie umiestniť. Ktoré si zákazníci najviac obľúbili?

 

Je zložité vybrať jeden produkt, ktorý je u našich zákazníkov najobľúbenejší. Všetko závisí od vkusu každého záujemcu. Niekto preferuje sklenené aeráriá, iný zase inklinuje k prírodnejším materiálom a uprednostní drevené alebo korkové geometrické kvetináče, prípadne živé obrazy.

 

Pri rozhodovaní zaváži aj to, či ide o nákup pre vlastné potešenie, alebo o darček pre niekoho blízkeho.

 

Za projektom MonaLu stojíte traja. Máte špeciálne podelené úlohy?

 

Každý z nás, samozrejme, viac inklinuje k iným činnostiam, a preto sú aj naše kompetencie vo firme rozdelené tak, aby sa na to prihliadalo. Snažíme sa využiť náš potenciál čo najviac, či už ide o kreatívu, výrobu alebo organizáciu chodu firmy. Spoločnú však máme lásku k tilandsiám a veciam s pekným a nápaditým dizajnom.

 

 

Internetový obchod MonaLu založila pred dvomi rokmi trojica Monika Hustáková, Lucia Kuráková a Matej Husták. Zameriavajú sa na predaj tilandsií a ďalšieho doplnkového sortimentu, vrátane živých obrazov a šperkov. Na ich stránke, ale aj na Instagrame nájdete množstvo inšpirácií, ako tilandsie použiť.

 

Napísala: Natália Žáková
foto: MonaLu

 

Pin It