Živý vianočný stromček je nenahraditeľný. Upúta vôňou a prirodzenosťou, dotvára kúzelnú atmosféru Vianoc. Rozhodnúť sa môžete pre stromček rezaný alebo zasadený v črepníku.

 

stromcek3 972x648


Dať prednosť živému stromčeku pred plastovým je z nášho pohľadu dobré rozhodnutie. Ideálne je, samozrejme, kúpiť si stromček od lokálneho pestovateľa (hoci to nie vždy ide) a po sviatkoch ho ďalším vhodným spôsobom využiť. Vetvičky môžete podrviť a využiť pri príprave substrátov pre kyslomilné rastliny, rododendrony, azalky alebo aj hortenzie. Drvina poslúži aj pri dopĺňaní nástielky okolo ihličnatých drevín skoro na jar.


Opatrnosť pri kúpe


V posledných rokoch sa stalo obľúbené zadovážiť si vianočný stromček v kvetináči. Takýto stromček môžete využívať opakovane niekoľko rokov po sebe. Ideálne, ak ide o dobre zakorenenú drevinu s pevným koreňovým balom, sviežo pôsobiacim a pevným ihličím. Najčastejšie sa takto predávajú pred Vianocami smreky alebo jedle. Pravdou ale je, že nie vždy nájdete v predaji kvalitné výpestky. Pri výbere je preto na mieste opatrnosť. Často sú tieto stromčeky pred začiatkom adventu len narýchlo vykopané z voľnej pôdy v škôlke a premiestnené do črepníkov. Drevina nemá žiaden koreňový bal a často už v predajni začína jej ihličie opadávať. Odporúčam preto už v predajni skontrolovať nielen kvalitu koreňového balu (opatrným povytiahnutím z črepníka), ale aj to, či z vetvičiek neopadáva ihličie (jemným poklepaním). Ak ale budete mať šťastie, nájdete v ponuke stromčeky, ktoré spĺňajú všetky znaky kvality.


Inou možnosťou je myslieť na kúpu vianočného stromčeka v črepníku už na jar, kedy je obvykle ponuka ihličnanov najširšia. Takúto drevinu môžete po kúpe využiť na spestrenie exteriérových priestorov a pred Vianocami si ju na chvíľu prenesiete dnu. Počas sezóny sa pravdaže o ňu musíte dobre starať, pretože budete chcieť, aby bola ozdobou vášho sviatočného príbytku. Ak túžite, aby tento ihličnan vyzeral čo najlepšie, vyberte si druh, ktorému budú vyhovovať podmienky vašej záhrady. Nie všade sa napríklad dobre darí jedliam, prispôsobivejšie sú borovice a smreky.


Môžete si tiež vypestovať vlastný vianočný stromček zo semien (šišky so semenami nazbierate v prírode), prípadne zo semenáčikov – mladých ihličnanov, ktoré objavíte pri jarnom čistení záhrady. Potrvá to síce dlhšie, ale takýto stromček bude o to vzácnejší.

 

stromcek972x648

 


Čo robiť pred sviatkami?


Príprava vianočného stromčeka v črepníku na sviatky má svoje špecifiká. Nejde o nič zložité, ale odporúčam preverený postup dodržať. Začnite už tri týždne pred Vianocami. Črepník so stromčekom preneste najskôr do chladného priestoru, napríklad do svetlej garáže alebo pivnice. Stromček by si totiž mal na zmenu teploty privykať postupne. Odtiaľto ho po pár dňoch premiestnite na teplejšie, ale zatiaľ ešte nie definitívne miesto. Môže ísť o priestrannejšiu chodbu, verandu alebo inú teplejšiu miestnosť.


Tesne pred Vianocami stromček preneste do priestoru, kde ho chcete mať počas Vianoc. Nemalo by ísť o príliš vykúrenú izbu so suchším vzduchom. Vyhnite sa blízkosti kozubov, radiátorov alebo častejšie otváraných okien a dverí. Stromček decentne ozdobte, zvážte využitie ťažších ozdôb, mohli by polámať krehké vetvičky. Priebežne zavlažte substrát v črepníku, udržiavajte ho stále mierne vlhký.

 

stromcek2 972x648

 


Po sviatkoch


Dnu môže zostať stromček v črepníku najviac dva týždne. Potom ho opäť preneste von, inak hrozí, že začne pučať. Na zmenu teploty ho ale budete musieť privykať postupne. Až po niekoľkodňovom pobyte v garáži alebo pivnici ho preložte na chránené miesto do exteriéru. Tu ho budete môcť ďalej pestovať obvyklým spôsobom alebo si ho na jar presadíte do voľnej pôdy.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: BELLA ROSE, Shutterstock.com 

Pin It