Nadčasová príťažlivosť muškátov spočíva v ich mimoriadnej prispôsobivosti. Darí sa im v rôznych podmienkach a uplatnia sa v rozmanitých typoch exteriérov.

 

muskaty uvod


Od tradičných kvetinových záhonov a bordúr až po závesné koše, kontajnery a okenné parapety. Ocenia ich aj milovníci recyklácie pretože skvele vyzerajú aj v rôznych starých nádobách, debničkách alebo košoch. Muškáty sú navyše známe svojou schopnosťou bohato kvitnúť aj vtedy, ak o ne nie je intenzívne postarané.


V bežnej ponuke sú jedince s kvetmi odtieňov červenej, fialovej, bielej alebo dokonca oranžovej a tradičnej ružovej farby. Môžete ich pestovať samostatne s tým, aby vynikla dominantná farba alebo ich využiť na docielenie vzrušujúcej dramatickosti v kombinovaných výsadbách.


Popularita muškátov spočíva aj v tom, že tieto rastliny kvitnú už od začiatku leta a svoju krásu ukazujú až do neskorej jesene. Zároveň výborne zvládajú klimatické zmeny a postupné otepľovanie nášho podnebia. Z tohto pohľadu ide o vysoko perspektívne rastliny budúcnosti.


Prekvapia svojou odolnosťou

 

Muškáty, pôvodne juhoafrickí domorodci, patria medzi mimoriadne húževnaté rastliny. Bezproblémovo odolávajú suchu, slnečným lúčom ale aj intenzívnym horúčavám. Mnohé druhy aj vetru. Muškáty môžete ľubovoľne a bez obáv kombinovať aj s inou zeleňou, s inými rastlinami sa celkom dobre znášajú. Tam, kde rastú a kvitnú, navodzujú príjemnú južanskú a dovolenkovú atmosféru. Vďaka nim si preto môžete doma urobiť príjemnú dovolenkovú oázu.

 

muskaty01


Kde vyniknú?


Muškáty sa pestujú najmä pre celkovú krásu, veľkosť a farebnosť kvetov. Niektoré druhy sa však môžu pochváliť nielen krásnymi kvetmi, ale aj atraktívnymi listami. Ďalšie dokonca príjemne voňajú, sú príjemné na dotyk, majú pozoruhodné rastové tvary, stonky ďalších zasa zaujímavo kaskádovito prevísajú. Dôležité je ich umiestniť tak, aby vynikli, upútali a boli na miestach, kde sa najčastejšie zdržiavate alebo kadiaľ prechádzate.


Väčšina druhov a kultivarov muškátov, ktoré sa aj u nás bežne predávajú, obľubuje dostatok slnka, mnohé dokonca lepšie prosperujú v horúčavách. Na takýchto miestach kvitnú bohatšie, dlho a ich kvety majú žiarivejšie farby. Ak vaša záhrada nepatrí medzi najslnečnejšie, nezúfajte, muškáty sa vám poďakujú aj za čiastočne zatienené miesto. Počítať však musíte so slabším kvitnutím.


Ďalším predpokladom bohatého kvitnutia je kvalitný substrát. Muškáty vyžadujú priepustný, výživný a vzdušný substrát s obsahom piesku. Pri výsadbe je vhodné pridať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Pri pestovaní sa osvedčilo aj použitie preosiateho kompostu.

 

muskaty02


Letná starostlivosť


Za kvalitnú starostlivosť sa vám muškáty odmenia vytrvalým kvitnutím počas celej sezóny. Dôležité je najmä prihnojovanie, hodia sa na to tekuté hnojivá pre muškáty a kvitnúce balkónové letničky. Ideálne sú hnojivá s vyšším obsahom draslíka, podporujú totiž tvorbu kvetov. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete prihnojovať na mierne vlhký substrát a aspoň raz za týždeň. Pri aplikácii hnojiva je, samozrejme, vhodné riadiť sa odporúčaniami, ktoré sú uvedené na obale hnojiva.


Potrebné je tiež odstraňovanie odkvitnutých kvetov – podnieti to tvorbu ďalších, tiež odstrihávanie žltých, poškodených alebo úplne suchých listov.

 

muskaty03

 

Ako zalievať?


Muškáty síce sú odolné voči suchu, ale pravidelné letné zalievanie podporuje bujný rast a množstvo kvetov. Zlatým pravidlom je zabezpečiť, aby substrát, v ktorom sú rastliny zasadené, nebol dlhšie úplne suchý, ale ani príliš zmáčaný. Potrebné je ochrániť tieto rastliny aj pred intenzívnejšími letnými dažďami. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete na zálievku využívať dažďovú vodu. Zalievajte ráno alebo tesne pred súmrakom, keď sú nižšie teploty a korene majú čas na absorbovanie vlhkosti. Vždy ku koreňom, nie na listy. Zalievaním napoludnie riskujete rýchlejšie odparenie a stratu vody. Ak nepatríte medzi pestovateľov, ktorí sú každý deň doma, využite praktické samozavlažovacie kvetináče, ktoré majú väčšiu zásobnú vstavanú nádrž.


Prednosťou muškátov je aj to, že nebývajú ohrozované škodcami. Sú odolné voči slimákom a slizniakom, ich mäsité listy a stonky s hrubou stenou im nechutia. Počas vlhkých a teplých liet ale môžu rastliny ohrozovať niektoré hubové choroby. Jednou z možností ako muškáty ochrániť je nevysádzať ich tesne k sebe. Medzi sebou by mali byť vzdialené aspoň 20 cm. Podporíte tým kvalitné prúdenie vzduchu a znížite riziko zbytočných problémov. Poškodenie voškami je pri muškátoch zriedkavé, keď sa to stane, treba zasiahnuť vhodným prípravkom, ideálne najskôr na prírodnej báze.

 


Text a foto: Pelargonium for Europe

 

Pin It