Hoci kvety jednej z najobľúbenejších balkónových letničiek pripomínajú miniatúrne kvety petúnií, ide o zástupcu rodu Calibrachoa. Pestovanie je však s petúniami zhodné.

 

uvod calibrachoa

 

Táto vzrastovo nevysoká letnička má síce krátku minulosť, pestuje a predáva sa len niečo vyše 20 rokov, ale určite perspektívnu budúcnosť. Často býva označovaná aj ako Milion Bells. Kvety sú menšie, rôznofarebné, jednoduché alebo plné, niektoré odrody ponúkajú dokonca dvojfarebné kvety. Ak sa o rastlinu dobre postaráte, kvitne nepretržite až do neskorej jesene, potom ju môžete zlikvidovať. Obvykle je počas sezóny aj bohato olistená, prispieva to k jej celkovej príťažlivosti. Môže vytvárať kompaktné nízke kríky alebo mierne prevísať cez okraje črepníka. Záleží od odrody.


Možnosti využitia


Calibrachoa je správnou voľbou pre mestské alebo vidiecke prostredie. Veľmi sa nerozrastá, nezaberá veľa miesta a nepotláča v raste okolité rastliny. Najlepšie je pestovať túto letničku vo vegetačných nádobách a závesných košoch, či už na balkónoch, terasách, dvoroch alebo átriách.


Vynikne samostatne alebo v kombinácii s inými bohato kvitnúcimi letničkami. Ak sa rozhodnete pre jej použitie v rámci kombinovanej výsadby, oceníte, že vďaka širokej škále farieb kvetov sa bude hodiť do akejkoľvek výsadby, ktoré je určená na slnečné miesta. Kompozície sa môžu niesť v jednotnej farebnosti, zaujímavé však môže byť aj vytváranie kontrastov. Vyskúšať môžete v rámci jedného exteriérového priestoru pestovať niekoľko odrôd s kvetmi rôznych farieb.

 

calibrachoa1

 

Starostlivosť


Rastliny s menovkou, na ktorej je uvedený názov Calibrachoa, obľubujú slnečné alebo polotienisté miesta. Najviac kvetov sa otvára na plnom slnku a teplejšom mieste. Odporúčam, aby boli miesta pre tieto rastliny chránené pred vetrom a dažďom.


Vegetačné nádoby, do ktorých tieto jednoročné rastliny vysadíte, by mali mať vždy otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Zvoliť môžete aj samozavlažovacie kvetináče, rastliny v nich kvitnú viac a sú aj viac olistené. Pri výsadbe použite substrát určený na pestovanie petúnií a surfínií a pridajte aj kvalitnú kompostovú zeminu.

 

calibrachoa 1

 


Pestovanie nie je zložité, stačí si osvojiť niekoľko pravidiel. Dôležitý je pravidelný prísun vlahy, treba si však dať pozor na dlhšie premokrenie substrátu, pretože môže byť príčinou náhleho uhynutia rastliny. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát dobre preschnúť. Zalievajte priamo ku koreňom (nie na listy alebo kvety), ideálne ráno a intenzívnejšie počas teplejších letných dní. V chladnejších dňoch alebo v daždivejšom období zalievajte menej, v tomto období bývajú rastliny ohrozované múčnatkou.


Množstvo kvetov závisí aj u tejto letničky od pravidelného prísunu živín. Prihnojujte raz až dvakrát týždenne, najlepšie hnojivom na petúnie a surfínie. Výsledok na seba nenechá dlho čakať. Odstraňovanie odkvitnutých kvetov nie je u týchto letničiek nutné.

 

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Florensis

 

Pin It