Skorá jar je ideálnou dobou na výsadbu popínavých drevín. Vhodných miest môže byť v záhrade niekoľko, ale svoju voľbu dobre zvážte. Zásadou je vysádzať len k pevným oporám a konštrukciám.

 

opora2019

Často vidieť ako sú popínavé rastliny vysádzané k narýchlo vytvoreným konštrukciám z neošetreného a zle upevneného dreva. Ak sú k nim zvolené druhy s rýchlym rastom a silnými výhonkami (napríklad vistéria alebo trúbkovec), zakrátko hrozí, že konštrukciu rýchlo obrastú a tá sa pod ťarchou zelenej hmoty zdeformuje, prehne a zlomí.

Ak by sa takáto opora nachádzala nad terasou alebo miestom s rozloženým záhradným nábytkom, môže dokonca dôjsť k ohrozeniu zdravia. Potom by neostávalo nič iné len zlikvidovať zvyšky konštrukcie aj popínavou drevinou a začať s jej budovaním odznova.

Drevená konštrukcia môže pôsobiť v záhrade, napríklad vidieckej, kúzelne, avšak drevo musí byť impregnované, čiže ošetrené voči pôsobeniu poveternostných vplyvov, jednotlivé dielce kvalitne upevnené a celá konštrukcia má byť dokonale stabilná, pevne ukotvená v pôde. A to často stále nie je dostatočný predpoklad toho, že k nej budete môcť vysadiť napríklad popínavky s bujnejším rastom. Ideálnou voľbou by ale mohol byť niektorý z plamienkov kvitnúcich počas leta.dk

Pin It