Niektorým rastlinám vyhovuje polotieň a vlhká pôda, iným slnko a sucho. Pred kúpou rastlín preto najskôr spoznajte ich požiadavky. Najhoršie je nakupovať podľa vzhľadu.

 

spravnavysadba


Často sa stáva, že rastlina, ktorá potrebuje vlhko (napríklad Houttuynia 'Chameleon' na obrázku) živorí na suchšom mieste alebo pod plytko koreniacimi drevinami, tá, ktorá potrebuje pre bohaté kvitnutie dostatok slnka bola zasa kvôli nedostatku miesta vysadená pod strom. Takto by to nemalo byť, nevhodne vysadená zeleň nedostane príležitosť naplno vyniknúť.


Ak sa chcete pýšiť atraktívnou zeleňou a záhradou, je dôležité poznať nielen názvy rastlín, ktoré sa vám najviac páčia, ale aj ich požiadavky a špecifiká pri pestovaní. Budete potom presne vedieť, čo ktorej rastline dopriať a aké miesto jej vybrať. Množstvo informácií získate aj priamo v záhradníctvach od odborného personálu pri rozhodovaní, zistiť si potrebné môžete aj s využitím mobilných telefónov priamo na predajnej ploche. Ideálne je sa samozrejme priebežne v tejto oblasti vzdelávať a prichádzať na nákup už s tým, že viete čo chcete kúpiť.


Ak budete kupovať rastliny podľa atraktívneho vzhľadu a v záhrade ich umiestňovať na miesta, ktoré sa vám zdajú pre ne vhodné, zrejme sa peknej záhrady tak skoro nedočkáte. Rastliny, ktoré sú vysadené na nevhodných miestach totiž väčšinou živoria, slabo kvitnú, sú málo olistené a bývajú náchylnejšie na choroby a škodcov. Mnohé napokon uhynú a zostáva po nich opäť prázdne miesto. Nezabudnite preto, že základom úspechu pri budovaní peknej záhrady je zohľadniť požiadavky vysádzaných rastlín a vyberať vždy len také, ktorým sa vo vašej záhrade bude s veľkou pravdepodobnosťou dariť.

 

Pin It